U dva tjedna trajanja projekta Poslovnog dnevnika Iskustvo zlata vrijedi, već je pristiglo 20-ak prijava studenata s invaliditetom. Iako natječaj traje vrlo kratko, točnije od polovice travnja, mnogi mladi s invaliditetom pokazuju interes za sudjelovanjem, promjenama stavova o osoba s invaliditetom na tržištu rada i žele ispričati svoju priču. Prijave na natječaj traju do 15.lipnja 2014.godine, a svi studenti s invaliditetom koji se prijave na natječaj mogu dobit priliku da odrade svoju praksu u nekoj od renomiranih hrvatskih kompanija koje su u projekt Poslovnod dnevnika ušle kao poslodavac-partner .
Teško pronalaženje prakse
Inače, da je trenutno stopa zapošljavanja osoba s invaliditetom u Hrvatskoj porazno niska upozorila je nedavno i Lidija Hrastić-Novak, dr.med., privremena ravnateljica Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom te savjetnica ministra rada i mirovinskoga sustava. Njihovo zapošljavanje obilježeno je nizom prepreka i izazova, na hrvatskom tržištu rada teško pronalaze čak i praksu, ne samo posao, a često imaju ograničena i/ili zastarjela znanja s obzirom na potrebe tržišta. Stoga je nova legislativa, koja omogućava poslodavcima uključivanje učenika i studenata kao tzv."zamjenske kvote" u ispunjavanje njihove zakonske obveze, jedan od izuzetno moćnih poticaja u uvođenju osoba s invaliditetom u svijet rada. U tom smislu, istaknula je Hrastić, je ovaj projekt važan korak ka pozitivnoj promjeni stava o osobama s invaliditetom i shvaćanju da je društvo jednakih šansi jedino koje može napredovati.
15.lipnja
rok je za prijavu na natječaj Iskustvo zlata vrijedi
Osobe s invaliditetom na žalost i dalje čine jednu od društvenih skupina na margini društva, dok im se njihova temeljna ljudska prava i slobode često i dalje uskraćuju, poput prava na obrazovanje, slobodno kretanje, pristup informacijama, odgovarajuću zdravstvenu skrb, samostalno odlučivanje ili zapošljavanje čak i kada je osoba vrlo kvalificirana. "U društvu su prisutni negativni stereotipi i predrasude prema osobama s invaliditetom", rekao je Zorislav Bobuš, predsjednik Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH. Denis Marijon, glasnogovornik Udruge za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih s invaliditetom "Zamisli" istaknuo je kako je važno studentima s invaliditetom pružiti šansu za stjecanjem radnog iskustva te im omogućiti ravnopravnost pri zapošljavanju. "Siguran sam da ćemo s ovim projektom studentima s invaliditetom osigurati podršku kako bi u najvećoj mjeri mogli realizirati svoje potencijale".
Dati šansu mladom čovjeku
Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskoga sustava, nedavno je također naglasio važnost projekta u kontekstu poticanja poduzetnika da zapošljavaju osobe s invaliditetom. "Mladi danas općenito nisu u povoljnom položaju na tržištu rada, a kada se pri tome još radi o osobama s invaliditetom i bez radnog iskustva onda je njihov položaj znatno nepovoljniji. Zato projekti kao što je ovaj imaju veliki značaj za te mlade osobe, a Ministarstvo rada je taj značaj prepoznalo i zato smo i odlučili podržati ovaj projekt. Dati šansu mladome čovjeku da nauči raditi i da se iskaže u radu osobina je dobrog poslodavca, a dati tu šansu osobi s invaliditetom treba postati odgovornost svakog poslodavca kod nas kao što je to u Europi", rekao je Mrsić.
Poslodavci partneri
Renomirane kompanije
Partnera projekta je 18 poslodavaca senzibiliziranih za problem mladih osoba s invaliditetom, koji će im pružiti priliku za stjecanje radnog iskustva: Metro, CZO, Tisak, Hrvatska lutrija, Cotrugli, Styria, McDonald's, AD plastik, Bauerfeind, Atlantic grupa, Rail cargo logistics, Otto Bock,Dukat, Hewlett Packard, HUP Zagreb, HZZ, Mikronis, PBZ obavezni mirovinski fond, Promologic. Oni su uvjereni da će među kandidatima pronaći kvalitetne i motivirane radnike koji će svojim primjerom dokazati da osobe s invaliditetom mogu ravnopravno doprinijeti uspješnom poslovanju tvrtki.
Kako ocjenjujete položaj osoba s invaliditetom na tržištu rada te kakva su osobno vaša iskustva s takvim radnicima?
Rail Cargo Group – Lojalnost i predanost radu vrlo važni
Vrlo visoka stopa nezaposlenosti dovela je do strukturnih poremećaja na tržištu rada. Poslodavci danas imaju mogućnost izbora po svim mogućim kriterijima i nije nikakav kuriozitet da diplomirana ekonomistica radi kao blagajnica ili diplomirani pravnik kao radnik na šalteru. Kao komparativne prednosti nameću se stručna sprema, starosna dob, iskustvo u konkretnom poslu i zdravstveno stanje. U takvom okruženju položaj osoba sa invaliditetom zasigurno nije baš najbolji, jer poslodavci vrlo rijetko uzimaju u obzir njihove komparativne prednosti kao što su lojalnost, predanost radu i posebne vještine koje su stekli baš zbog svoje invalidnosti. Isticanje pozitivnih iskustava i primjera zasigurno bi bilo od velike pomoći kod razbijanja predrasuda.
Metro CC – Vidljivi pomaci, ali daleko od idealnog
Položaj osoba s invaliditetom na tržištu rada daleko je od idealnog, ali pomaci su vidljivi. Korak naprijed je Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom koji pokazuje da smo kao društvo svjesni potrebe da se osobama s invaliditetom omogući mjesto na tržištu rada. Dodatan iskorak vidimo upravo u ovom projektu koji studentima daje priliku da steknu radno iskustvo. Poslodavac svim zaposlenicima mora osigurati zaduženja koja odgovaraju njihovim sposobnostima i interesima. Zahvaljujući tom pristupu i suradnji s našim kolegama s invaliditetom od kojih su neki s nama već 13 godina, mogu reći da su neprocjenjiv dio Metro tima jer cijene posao, vrijedni su i spremni uložiti dodatan trud zbog čega ih kolege iznimno uvažavaju.
McDonald`s – Više nego impresivni radni rezultati
Trenutna situacija na tržištu rada teška je za svakoga, a ponajviše za osobe s invaliditetom kojima se značajno rjeđe pruža prilika za rad. Prema podacima Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize, u 2013. je zaposleno 1744 osoba s invaliditetom što pokazuje da tržište sve više prepoznaje njihovu vrijednost, što je potaknuto i novom zakonskom regulativom. McDonald'sova globalna politika zapošljavanja polazi od nastojanja da se svima onima koji to žele omogući prilika za rad i stjecanje dragocjenog iskustva, pritom strogo poštujući ljudska prava i pružajući jednake mogućnosti za ostvarivanje radnog statusa. Naša iskustva s osobama s invaliditetom u svojstvu radnika su iznimno pozitivna i vjerujemo da je potrebno dalje ulagati u njihovu integraciju na tržište rada. Sve naše spoznaje govore da radna učinkovitost osoba s invaliditetom nimalo ne odstupa od ostalih zaposlenika u izvršenju svojih obaveza, a ukoliko uzmemo u obzir dodatni trud koji moraju uložiti kako bi postigli jednak učinak kao i njihove kolege, rezultati su i više nego impresivni.
Tisak – Izrazito je važna informiranost društva
Osobe s invaliditetom u Hrvatskoj susreću se s brojnim preprekama, koje im umanjuju mogućnosti za obrazovanje, zaposlenje, a time i samostalni život. Jako je važno informirati društvo o njihovom problemu te im na taj način omogućiti, kao i ostalim građanima, jednaka prava za zaposlenje, posebice mladima. Tisak već ima praksu zapošljavanja osoba sa invaliditetom, a sudjelovanje u projektu "Iskustvo zlata vrijedi" samo je korak dalje u smjeru društveno odgovornog djelovanja. Cilj je pomoći osobama sa invaliditetom da budu ravnopravni članovi društva i da svojim radom zajedno s ostalim kolegama doprinose uspjehu Tiska.
Promo ideja – Svi zaslužuju pravo na podjednaku priliku
Na trenutno prezasićenom tržištu rada nažalost položaj osoba s invaliditetom nije ravnopravan s osobama koje nemaju nikakav oblik posebnih potreba. Mislim da tu nije ključan faktor samo nerazumijevanja poslodavaca prema takvim osobama koliko poteškoće stvara skupa i nepristupačna oprema koja je potrebna osobama za invaliditetom za obavljanje radnih zadataka. Tu je i problem neadekvatne infrastrukture (stubišta zgrada, liftovi bez adekvatno obilježenih tipki za korištenje osoba sa oštećenjem vida…) čije je prilagođavanje u većini slučajeva neizvedivo iz financijskih ili infrastrukturnih ograničenja. Iz iskustva znam da dobrog radnika ne sputava nikakav zadatak koji se pred njega stavi. Osobe sa invaliditetom su pojedinci koji nažalost imaju neki oblik posebnih potreba, no kako ih isti ne sputava da žive i uživaju u svakodnevnom životu, tako vjerujem da to ne umanjuje njihovu profesionalnu involviranost te kvalitetu rada. Svi oni zaslužuju osnovno pravo na podjednaku priliku, uostalom "Čovjeka primaju u društvo prema odjeći koju nosi, a ispraćaju ga prema duhu koji je pokazao".
Bauerfeind – Kvalitetni i odgovorni radnici kao i svi drugi
Položaj osoba s invaliditetom na tržištu rada vrlo je težak. Osobe s invaliditetom teško nalaze posao u našoj zemlji i samim time nemaju mogućnost biti financijski samostalne, a njihove potrebe su sigurno veće i kompleksnije od zdrave osobe. Možda naši poslodavci imaju "strah" i misle kako osobe s invaliditetom ne mogu samostalno obavljati radne zadatke ili da poslodavac mora imati veću obavezu prema tom djelatniku. Dobrom interakcijom između poslodavaca i zavoda za zapošljavanje osoba s invaliditetom svi zajedno možemo napraviti puno i sudjelovati u osvještavanju i poboljšanju našeg društva. U našem kolektivu imamo zaposlene osobe s invaliditetom. Odnosimo se prema njima jednako kao i prema svakom drugom djelatniku u tvrtki odnosno oni nisu ničim "izdvojeni" ili "obilježeni". Imaju svoje radne zadatke koje obavljaju jednako kvalitetno i odgovorno kao i svaki drugi djelatnik.
Atlantic grupa – Problem je prilagodba radnog prostora
S aktualnom razinom nezaposlenosti teško možemo reći da je tržište rada zahvalno okruženje u bilo kojem kontekstu, no osobito je teško ukoliko se suočavate s dodatnim ograničenjima koja nosi invalidnost. Iskustvo s pojedincima s kojima smo imali prilike surađivati pokazuje da osobe s invaliditetom iskazuju ne samo jednaku, nego i veću posvećenost radnim zadacima. Nije rijetkost da se okolina prema invalidnim osobama odnosi ili s predrasudom ili sa sućuti, no ljudima koji imaju potrebne kvalifikacije treba omogućiti potpuno jednak profesionalni tretman. S prozaičnije strane, pitanje fizičkog pristupa, odnosno prilagođenosti prostora i prostorija u radnom okruženju u hrvatskim uvjetima predstavlja jednak pa možda i veći problem pri zapošljavanju.
HZZ – Manje predrasuda, ali još su problem
Položaj osoba s invaliditetom na tržištu rada i dalje nije zadovoljavajući. Iako je danas sve manje predrasuda upravo su one glavni problem pri zapošljavanju osoba sa invaliditetom. Potrebno je kontinuirano educirati i informirati poslodavce o mogućnostima osoba s invaliditetom. Osobe s invaliditetom najčešće su marljivi radnici, predani svom poslu. Upravo zbog prepreka na koje često nailaze više su motivirani za rad od ostalih radnika. Svojim predanošću poslu, motiviranošću te željom za napredak primjer su drugim radnicima. Također, unatoč brojnim preprekama na koje nailaze svojim optimizmom pozitivno utječu na radnu okolinu.
Cotrugli – Situacija nezavidna za sve na tržištu
Trenutna situacija na tržištu rada u Hrvatskoj je nezavidna za svih. Pohađanje MBA programa pomaže u širenju networkinga i pronalaženju novih poslovnih prilika, a COTRUGLI Business School se zalaže da dodatnim inicijativama potakne polaznike na umrežavanje i pokretanje poslovnih ideja. Osmislili smo interni portal za sve polaznike te konstantno organiziramo predavanja i konferencije na koje je polaznicima ulaz slobodan. U beogradskom kampusu smo u sklopu suradnje s nevladinom organizacijom "Forum mladih sa invaliditetom" uspješno dodijeljivali stipendije za Executive MBA program osobama s invaliditetom. Pritom su polaznici s invaliditetom pohađali module i van matične države te završili program u roku, ostvarivši pritom značajne rezultate poput pokretanja novih tvrtki ili projekata. U zagrebačkom kampusu ćemo u sklopu projekta "Iskustvo zlata vrijedi" zaposliti jednog do dva studenta, a jednog od svih uključenih studenata ćemo stipendirati školarinom vrijednosti 15 tisuća eura za MBA program.
Ottobock – Osobe s invaliditetom vrijedni su suradnici
Zapošljavanje osoba s invaliditetom kompleksno je pitanje koje, osim dobre volje poslodavca, podrazumijeva uključivanje šire društvene zajednice. Budući da se bavimo proizvodnjom ortopedskih pomagala svakodnevno surađujemo s osobama s invaliditetom i poznajemo mnoge korisnike koji mogu stručno obavljati posao za koji su školovani. Na žalost, rijetki dobiju priliku da to i pokažu. Osobe s invaliditetom ravnopravni su članovi našeg tima koji daju neprocjenjiv doprinos razvoju tvrtke. U svakom djelatniku želimo prepoznati prednosti i potencijal, a osobe s invaliditetom nisu iznimka. Svojim primjerom želimo jasno dati do znanja koliko su osobe s invaliditetom vrijedni suradnici i potaknuti poslodavce, ali i same osobe sa invaliditetom da to prepoznaju.
AD Plastik – Društvo i poslodavce treba senzibilizirati
Mišljenja smo da postoji prostor za unaprijeđenje statusa osoba s invaliditetom i to prije svega putem edukacije i senzibiliziranja poslodavaca, kao i društvene sredine o problematici zapošljavanja osoba s invaliditetom, te kroz promoviranje principa nediskriminacije i jednakih šansi. Jedan od faktora koji bi trebao značajno doprinijeti u podizanju psihološke svijesti kod poslodavaca i šire, o problemima koje osobe s invaliditetom doživljavaju prilikom zapošljavanja je i projekt Iskustvo zlata vrijedi. Na ovaj način se promovira predmetna problematika, a ujedno se postižu i konkretni rezultati jer će studenti s invaliditetom dobiti priliku steći praktična znanja i iskustvo neophodno za daljnji razvoj njihovog poslovnog puta. Kao kompanija koja već niz godina ima zaposlene osobe s invaliditetom, možemo potvrditi pozitivna iskustva s ovim radnicima. Ova iskustva se oslikavaju prvenstveno u visokom stupnju predanosti, kao rezultat pružene prilike.
Mikronis – Vidimo pozitivne pomake u integraciji
Podaci koji su nam dostupni o kretanjima zaposlenosti i nezaposlenosti osoba s invaliditetom u Hrvatskoj pokazuju ipak određene pozitivne pomake posljednjih godina jer ipak dolazi do određene socijalne integracije i uključivanja osoba s invaliditetom u društvo ali i većeg izdvajanja sredstava za poticanje njihovog zapošljavanja ali nažalost gospodarska kriza je ta koja je sa svoje strane otežala integraciju osoba sa invaliditetom na tržište rada. I zapravo možda bi se trebalo razmišljati o razvijanju programa zapošljavanja osoba sa invaliditetom ali u situacijama ekonomskih recesija. Također naši programi obrazovanja poziciju osoba sa invaliditetom ne čine dovoljno konkurentnom na otvorenom tržištu rada. Mjere zapošljavanja takvih osoba prije svega bi trebale uključiti informiranje i uklanjanje predrasuda o osobama s invaliditetom.
Hrvatska lutrija – Moramo ukazati na prepreke i srušiti ih
Pronalaženje posla za mlade ljude veliki je problem, a nažalost još većim problemom postaje ako se radi o osobama s invaliditetom. Stoga je važno proširiti svijest u društvu, pokrenuti pitanje zapošljavanja i pritom ukazati na sve prepreke s kojima se svakodnevno susreću. S ovakvim projektima možemo doprinijeti da se takve osobe ravnopravno uključe u hrvatsko društvo u kojem su još uvijek prisutni negativni stereotipi i predrasude prema invalidima. Kao tvrtka ponosni smo što zapošljavamo 66 osoba s određenim stupnjem invaliditeta što čini 4,8 posto od ukupnog broja zaposlenih. Riječ je o izuzetno vrijednim i marljivim ljudima, a u njihovu odnosu prema poslu, shvaćanju obaveza i obavljanju dnevnih zadataka nema razlike u odnosu na one zdrave.
Dukat – Studente uvoditi u poslovnu zajednicu
Tržište rada u bitnom reflektira aktualno gospodarsko stanje, stoga ne iznenađuje visoka stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj. Unatoč određenim najavama oporavka tržišta rada u 2015. godini, za očekivati je da će se ono dogoditi tek značajnijim pokretanjem gospodarstva te rastom BDP-a. U tom se kontekstu nezaposlene osobe, bez obzira na eventualni invaliditet, danas nalaze u nepovoljnom položaju te s lošom perspektivom. Nadalje, osobe s invaliditetom nailaze na značajno više prepreka prilikom zapošljavanja, kako zbog ograničenja obima i vrste poslova koje su u mogućnosti obavljati tako i nerijetko zbog nedostatka radnih kvalifikacija. Upravo je stoga zakonodavni okvir nužan za olakšanu integraciju osoba s invaliditetom u poslovnu zajednicu kao i projekti poput ovoga, koji već studentima s invaliditetom olakšavaju kontakte s poslovnom zajednicom te iznimno vrijedno radno iskustvo. U Dukatu je trajno zaposleno 48 osoba s invaliditetom, koji svojom predanošću i angažmanom bitno pridonose ostvarenju zajedničkih poslovnih ciljeva.
CZO – Fokus treba biti na prednostima
Na žalost, loša gospodarska situacija u Republici Hrvatskoj utjecala je na smanjenje potražnje na tržištu rada. Uz navedeni problem, osobe s invaliditetom često se suočavaju s predrasudama pri zapošljavanju. Stoga je potrebno educirati poslodavce te isticati brojne primjere osoba s invaliditetom koje uspješno svladavaju najsloženije izazove u svim poslovnim branšama. Tvrtke koje odluke donose profesionalno tretirat će odabir djelatnika s invaliditetom ravnopravno svima ostalima, fokusirat će se na prednosti i kompetencije, a ne na nedostatke kandidata. Naša iskustva su više nego pozitivna, a osobe s invaliditetom zaposlene u Croatia zdravstvenom osiguranju svoje poslovne procese obavljaju na najvišoj razini te svojom profesionalnošću mogu biti i jesu primjer ostalim zaposlenicima.
Poslovni dnevnik uz podršku Ministarstva rada i mirovinskog sustava organizira društveno odgovorni projekt "Iskustvo zlata vrijedi 2014." te u suradnji s partnerima-poslodavcima omogućuje studentima s invaliditetom, koji se prijave na natječaj, radnu praksu s eventualnom kasnijom mogućnošću zapošljavanja. Na natječaj se mogu prijaviti svi redovni studenti s invaliditetom, bez obzira koji fakultet pohađaju. Prijave na natječaj traju od 14. travnja do 15. lipnja 2014. godine. Na natječaj se možete prijaviti ovdje. Više o projektu Iskustvo zlata vrijedi doznajte na www.poslovni.hr/iskustvo-zlata-vrijedi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu