Mi, privatni pružatelji zdravstvenih usluga okupili smo se 2011. u Hrvatskoj udruzi poslodavaca jer želimo aktivno sudjelovati u procesima kreiranja zdravstvenih politika i kvalitetnijeg reguliranja odnosa u djelatnosti.
Prioritet nam je priznavanje statusa poduzetnika svim privatnim zdravstvenim ustanovama jer nam izostanak statusa, po sadašnjim propisima, onemogućava pristup EU fondovima i natječajima. Zalažem se za intenziviranje aktivnosti izjednačavanja statusa svih sudionika zdravstvenog procesa, a smatram da je potrebno legalizirati i intenzivirati suradnju javnog i privatnog zdravstva u svrhu smanjenja troškova i povećanja kvalitete zdravstvene usluge za sve građane. S ovom smo se problematikom sredinom siječnja obratili Ministarstvu zdravlja jer samo zajedničkom suradnjom možemo pridonijeti racionalizaciji i kvaliteti zdravstvenog sustava.
U Hrvatskoj sustav javnih zdravstvenih ustanova i dalje ima jak monopol na tržištu, unatoč činjenici da pravna regulativa vrijedi za sve subjekte zdravstva jednako. U sustavu zdravstva usluga koja se pruža pacijentima treba biti zadovoljavajuća po svim medicinskim standardima i ekonomična u postupanju pri čemu privatno zdravstvo može biti primjer jer vodi računa o omjeru cijene i kvalitete. Slikovito, ovaj slučaj možemo ilustrirati na primjeru nabavke MR gdje država za bilo koju bolnicu nabavlja novi uređaj čija je cijena cca milijun eura. Uz uređenje prostora i educiranje osoblja za rad na MR uređaju ta cijena raste do 1,4 milijuna eura.
Nakon instalacije, HZZO svaki napravljeni pregled toj istoj bolnici plaća 668 kuna. U slučaju privatnika, on sam nabavi uređaj, educira osoblje i uredi prostor, a onda mu HZZO plati 668 kuna po pregledu. U današnjoj financijskoj situaciji u kojoj se nalazimo, postavlja se pitanje tko je ostvario uštedu i koliko? Odgovor je proračun i to 1,4 milijuna eura samo na jednom MR uređaju. Stoga bi bilo logično da nam HZZO pruži maksimalnu podršku jer su nam interesi potpuno identični. Svi naši prijedlozi upravo idu u smjeru osjetnih ušteda za državni proračun pri čemu bi građanima RH omogućili bržu i kvalitetniju zdravstvenu uslugu. Politike svih razvijenih zemalja diljem svijeta nastoje dodatno potaknuti razvoj privatnog sektora jer je dokazano da privatni sektor pridonosi podizanju kvalitete zdravstvenih usluga kao i ukupne učinkovitosti javnog sektora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu