Na Jakuševec godišnje stiže 200 tisuća tona otpada bez dozvole

Autor: Marija Crnjak , 10. listopad 2013. u 11:57
Ministar Mihael Zmajlović. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Zmajlovićeva inspekcija zabranila Holdingu odlaganje ostalih vrsta otpada od 21. listopada.

Osim miješanog komunalnog otpada s područja Zagreba, Samobora i Svete Nedelje, na odlagalište Prudinec-Jakuševec bez dozvole se odlaže i više od 20 vrsta ostalog otpada,  i to u količinama od gotovo 200.000 tona u godinu dana, objavilo je Ministarstvo zaštite okoliša. Kako je poznato, nakon provedenog nadzora inspekcija Ministarstva je donijela rješenje da od 21. listopada 2013. zabranjuje obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom, odnosno odlaganje svih vrsta otpada osim miješanog komunalnog otpada Zagrebačkom holdingu, podružnici ZGOS, te Komunalcu iz Koprivnice.

Nadzorom je tako utvrđeno da se na Jakuševac uredno odlaže proizvodni otpad, zemlja i kamenje, otpad iz proizvodnje stakla i proizvodi od stakla, otpad iz industrije, otpadna ambalaža, otpadna vozila i dijelovi, otpad iz uređaja za pročišćavanje i uređaja za obradu otpadnih voda, biorazgradivi otpad, glomazni otpad. 

Ovo je nastavak akcije „Velika čistka“ koju provodi Ministarstvo zaštite okoliša i prirode s krajnjem ciljem uspostave održivog sustava gospodarenja otpadom kroz dosljednu primjenu zakona. Ova dva rješenja, kao i tri upućena prošli tjedan komunalnim poduzećima u Zaprešiću, Pazinu i Trogiru, rezultat su pojačanih nadzora nad svim dionicima u sustavu gospodarenja otpadom koje naša inspekcija provodi od početka ove godine, stoji u priopćenju Ministarstva.

Inspektori su provjeravali je li ishođena valjana dozvola za gospodarenje otpadom, je li rad odlagališta i komunalnih poduzeća usklađen s tim dozvolama i relevantnim pravilnicima, te je li započela sanacija odlagališta te provjera udjela odloženog miješanog komunalnog otpada i ostalih vrsta otpada. “U ovoj fazi akcije stavljen je fokus na odlagališta jer su odlagališta ključna u sustavu gospodarenja otpadom. Cijeli sustav gospodarenja otpadom može se uspostaviti jedino ako se sva odlagališta saniraju i usklade sa zakonom i pravilnicima te ako se paralelno s tim aktivnostima gradi sustav centara za gospodarenje otpadom. Rješenja usmjerena na zabranu odlaganja i nužnost sanacije odlagališta jedini su pravi motiv komunalnim poduzećima i lokalnoj vlasti da smanje količinu otpada koju odlažu, uvedu odvojeno prikupljanje, recikliranje i oporabu, usklade naplatu odvoza otpada sa zakonom”, kažu u Ministarstvu.

Za komunalno poduzeće Komunalac iz Koprivnice, utvrđeno je da je uz miješani komunalni otpad, na odlagalište odloženo desetak vrsta ostalog neopasnog otpada. Oba odlagališta dužna su s danom 21. listopadom obustaviti odlaganje svih vrsta otpada osim miješanog komunalnog. Zbrinjavanje otpada za koje je odlaganje zabranjeno dužni su osigurati preko ovlaštenih tvrtki na način propisan zakonom.

Ministar Mihael Zmajlović poručio je gradonačelnicima, načelnicima i komunalnim poduzećima da im Ministarstvo nudi partnerski odnos, te podsjeća da su za uspostavu sustava osigurana sredstva, s tim da Ministarstvo osim sufinanciranja nudi pomoć i u znanju i tehnologiji.

„Posljednjih deset, petnaest godina je nepovratno izgubljeno ali zajedničkim snagama još uvijek stignemo uspostaviti sustav gospodarenja otpadom do rokova koje smo ispregovarali i na način kakav građani zaslužuju. U ovoj akciji građani ne smiju stradati a svaka odgovorna lokalna vlast pobrinut će se da se građanima osigura pružanje komunalnih usluga bez zastoja.“ kaže Zmajlović.

Komentirajte prvi

New Report

Close