Portal Hrčak, kojeg Sveučilišni računski centar (Srce) razvija i održava, već 18 godina, omogućava urednicima hrvatskih znanstvenih časopisa jednostavnu objavu radova, a čitateljima središnje mjesto za pristup velikom broju kvalitetnih radova.
Na portalu je trenutačno dostupno 549 časopisa iz svih znanstvenih, interdisciplinarnih i umjetničkih područja, a cjeloviti tekstovi svih radova dostupni su u otvorenom pristupu.
To znači da je 300.000 radova besplatno za čitanje i preuzimanje, distribuciju, pretraživanje, dohvaćanje, indeksiranje i drugo zakonito korištenje, čime se značajno pridonosi širenju znanja i poticanju suradnje unutar znanstvene zajednice.
Sveobuhvatna podrška
‘Ova brojka potvrđuje povjerenje urednika časopisa i autora-istraživača koji prepoznaju Hrčak kao pouzdanu platformu za objavu i diseminaciju radova. Također, uspjeh portala rezultat je kontinuiranih tehničkih i funkcionalnih unapređenja koja Srce implementira kako bi korisnicima osigurali jednostavno pretraživanje, pregledavanje i korištenje sadržaja’, napominju iz Srca.
Hrčak je izrađen 2006. uz potporu tadašnjeg Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, realiziran je u Srcu, a osnovna ideja potekla je iz Hrvatskog informacijskog i dokumentacijskog društva.
Portal je tijekom vremena postao pouzdana i sveobuhvatna podrška za moderno znanstveno izdavaštvo koja omogućuje korištenje jedinstvenih identifikatora publikacija (DOI) i autora (ORCID), podržava strojno čitljive formate (JATS XML), osigurava vidljivost radova drugim sustavima i pretraživačima putem OAI-PMH protokola te omogućuje povezivanje radova s istraživačkim podacima pohranjenima u drugim sustavima.
Međusveučilišna razmjena
Pomoćnik ravnatelja Srca Ognjen Orel predstavio je nedavno studentima Virtualni kampus kojeg je u sklopu UNIC projekta izgradilo Srce. Virtualni kampus je informacijski sustav koji služi kao katalog predmeta i programa alijanse.
Osigurava međusveučilišnu razmjenu podataka kakvu do sada nije bilo moguće ostvariti jer omogućava ostvarenje virtualne i pomaže u realizaciji fizičke mobilnosti. Uspostavom ovakvih virtualnih kampusa uvelike se olakšava podrška virtualnoj mobilnosti studenata.
Oni se sa svojim AAI@EduHr/eduGAIN identitetom prijavljuju u Virtualni kampus, upisuju dostupne predmete koje nude ostala sveučilišta unutar alijanse te nakon što polože iste ocjenu mogu vidjeti i na Studomatu. Također, studenti imaju pristup modulima za samostalno učenje i drugim nastavnim materijalima te sudjeluju u online nastavi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu