Fina još uvijek nije riješila sve predstečajeve koji se vode po starom zakonu, pa na 'bilancu' ovog postupka treba pričekati.
Riječ je o preostalih 66 dužnika, koji su prijavili tri i pol milijarde kuna obveza, i zapošljavaju 819 radnika, pokazuje Finin pregled zbirnih podataka iz sustava predstečajnih nagodbi od 1. listopada 2012. – kad je stari zakon stupio na snagu, do 31. listopada. S obzirom na činjenicu da je na snazi novi Stečajni zakon od rujna 2015. te je za predstečajeve nadležno trgovačko sudstvo, mnoge zanima zašto je uloga Fine u postupcima po starom zakonu presudna za velik broj dužnika i vjerovnika.
Finin preglednik ne upućuje na objašnjenja, no procjenjuje se da razlozi za paralelni zakonski režim u primjeni leže na dužnicima, jer su tzv. Finin postupak zatražili u 'pet do 12', što znači u kolovozu 2015., netom uoči primjene novog stečajnog propisa, koji je stvari bitno postrožio. Usto, navodno ima i slučajeva u kojima su se zbog bivše tehničke Vlade nešto duže od propisanih rokova čekale odluke drugostupanjskog tijela Ministarstva financija.
Kako bilo, ovime se dodatno potvrđuje da je riječ o dugotrajnom postupku, koji može trajati i dvije godine, što nije bio cilj. Na trgovačkim sudovima dosad su sklopljene 2892 nagodbe – najviše u Zagrebu (880) i Osijeku (547), u kojima prijavljene obveze iznose 40-ak mlrd. kuna, a kod tih dužnika radi 37.500 radnika. Plan je prihvaćen i za još 341 dužnika. Oko 50 milijardi kuna obveza, ili 55%, stvoreno je u građevinarstvu, prerađivačkoj industriji i trgovini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu