Slavonska vinarija Galić u novu je godinu ušla s projektom vrijednim 8,5 milijuna kuna te će s dolaskom proljeća imati 21 hektar površine zasađen novim poljoprivrednim kulturama pomalo neobičnim za slavonski kraj, borovnicama i kestenima.
Naime, u tijeku je podizanje armature za nasade koji će biti smješteni nedaleko od mjesta Velika kraj Požege, a projekt je poduprlo i resorno ministarstvo. Kako objašnjava predsjednik Uprave Andrej Markulin, projekt bi trebali završiti prije početka ljeta, do kraja lipnja. "Projekt u vrijednosti 7,2 milijuna kuna prijavili smo na mjeru 4.1. ruralnog razvoja Ministarstva poljoprivrede i odobren nam je povrat u iznosu od 6,5 milijuna kuna. Dosad nam je isplaćeno gotovo tri milijuna", tvrdi Markulin.
26 milijuna
kuna 'teško' je ulaganje u prostor nove vinarije Galić. Još 15 milijuna je za opremu
Otporne sorte
Uz proizvodnju vina i vinogradarstvo kojima se bave godinama, tvrtka Galić se odlučila proširiti biznis u poljoprivrednom sektoru. ˝Željeli smo ući u nešto novo i nakon pomnog istraživanja odabrali smo borovnice i kestene, a nakon početnih radova s nasadom krećemo na proljeće. Borovnice ćemo posaditi na devet hektara, a kestene na 12 hektara˝, objašnjava Markulin.
Kako tvrdi, sorte kestena koje će uskoro posaditi nabavili su iz Španjolske i Italije jer su u pitanju sorte koje su otpornije i prilagodljivije klimatskim uvjetima, a napominje kako će kesteni imati punu rodnost tek nakon sedam godina. Uz to, proširenjem djelatnosti raste i potreba za novim zaposlenicima. Trenutačno imaju 20 zaposlenika, a Markulin kaže kako će ih do kraja godine imati 28.
Novi podrum
U vinski biznis uplovili su 2008. i tada su proizveli 30.000 boca, a danas su dosegli brojku od 250.000 boca. Vinarija je startala sa sedam hektara dok ih danas obrađuje 55 plus niz kooperanata od kojih nabavljaju grožđe. Najzastupljenija sorta im je graševina, a među nasadima vinograda je i 20.000 klonova graševine jer je Galić vinarija partner na projektu Agronomskog fakulteta.
Markulin
Borovnice ćemo posaditi na devet, a kestene na 12 hektara. Dosad nam je isplaćeno gotovo tri milijuna kuna iz mjere 4.1. Ruralnog razvoja.
"Krajem godine smo kupili vinariju Zdjelarević u Brodskom Stupniku, prvenstveno zbog sorata koje imaju na tom položaju, a nama su ključne za proizvodnju. Cilj nam je doseći 330.000 boca godišnje", pojasnio je Markulin planove vinarije Galić. Izvoze uglavnom po Europi, a glavna izvozna tržišta su im Njemačka, Švedska, Poljska, Austrija, Nizozemska i Francuska te susjedna nam BiH. Uz to, s vinima su prisutni i u restoranima i vinotekama po cijeloj Hrvatskoj, a njihove butelje mogu se naći i u Michelinovim restoranima u Švedskoj.
Osim najnovijeg projekta i nasada kestena i borovnica, vinarija Galić radi na preseljenju u novu vinariju u Kutjevu, na oko 3000 kvadrata prostora. Markulin kaže kako očekuju da će kroz tri mjeseca radovi na podrumu biti gotovi te napominje kako je ulaganje u prostor nove vinarije 26 milijuna kuna, od čega je 10 milijuna povratno iz programa vinske omotnice. Ulaganje u opremu za vinariju je 15,2 milijuna kuna, a od toga je povrat 7,6 milijuna iz programa vinske omotnice. Ostala sredstva su osigurali iz kredita HBOR i OTP banke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu