Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) ostalo je pri stavu da se za građanski nadzor nad policijskim mjerama izlista telefonskih brojeva, lociranja građana putem mobitela i prikrivenih policijskih radnji osnuje novo tijelo, dok udruge smatraju da bi bilo učinkovitije jačati postojeća tijela.
Pomoćnik ministra unutarnjih poslova Vladimir Nemec u današnjoj raspravi o modelima građanskog nadzora nad policijskim ovlastima koju je organizirao Centar za mirovne studije najavio je da će prijedlog Zakona o policijskim poslovima i ovlastima kojim se predviđa osnivanje novog tijela uskoro ići u drugo čitanje.
Predloženim zakonom predviđa se osnivanje Vijeća za građanski nadzor nad primjenom policijskih ovlasti, dok udruge kao lošu stranu navode da nadzor nad istim mjerama već provodi Vijeće za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija, te da se ne traži kompetencija članova u području zaštite ljudskih prava.
U odnosu na prvi prijedlog, MUP je predložio propisati ovlasti Vijeća, a odredio je i da članovi Vijeća imaju svoje zamjenike te da imaju pravo razgovarati s osobama koje su odobrile i primjenjivale mjere tajne provjere uspostave elektroničke komunikacije prikrivenih policijskih radnji, rekao je Nemec.
Centar za mirovne studije smatra da bi osim Vijeća za građanski nadzor SOA-e, nadzor moglo obavljati i postojeće Povjerenstvo za rad po pritužbama MUP-a ili da bi se moglo ustrojiti jedinstveno Vijeće pri saborskom Odboru za ljudska prava koje bi imalo ovlasti nadzora SOA-e, VSOA-e i MUP-a.
Model po kojem bi policijske mjere nadziralo tijelo koje sada nadzire SOA-u ne sviđa se MUP-u ni Uredu vijeća za nacionalnu sigurnost jer smatraju da se jako razlikuje metodologija rada SOA-e i policije.
Centar za mirovne studije smatra da bi izmjenjenim Zakonom o policijskim poslovima Vijeću trebalo dati ovlasti nadzora nad operativno-tehničkim centrom koji na zahtjev policije i SOA-e provodi mjere.
Smatra također da bi se pod nadzor trebalo staviti i mjere tajnog prikupljanja podataka koje policija provodi prema Zakonu o kaznenom postupku, a koje nisu pokrivene ni jednim oblikom građanskog nadzora.
MUP i Ured vijeća za nacionalnu sigurnost smatraju pak da su te mjere pod sudskim nadzorom pa ih nema potrebe stavljati i pod građanski nadzor.
Predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava zauzeo se za izmjenu Zakona o policiji kako bi se ojačao rad Povjerenstva za rad po pritužbama u MUP-u, koje je zatrpano predstavkama građana i nema odgovarajuće kapacitete za njihovo rješavanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu