Zakon o radu sam po sebi neće riješiti sve teške gospodarske probleme, izjavio je u 'Intervju tjedna' Hrvatskog radija predsjednik HUP-a Ivica Mudrinić.
Prijetnje sindikata općim štrajkom i izazivanjem 'grčkog scenarija' Mudrinić ne vidi kao neprijateljstvo prema državi, kako je nedavno ustvrdio jedan od čelnika HUP-a, nego kao nerazumijevanje sindikata za iznimno tešku gospodarsku situaciju u Hrvatskoj, kojoj je potreban paket mjera za obračun s dugotrajnom krizom.
Jedan od alata je i Zakon o radu, kojega Mudrinić i poslodavci pozdravljaju, unatoč skromnim učincima koje od njega očekuju. 'Nama treba Zakon o radu koji omogućuje sigurnost radniku – napredovanje, obrazovanje i pripremu za iduće radno mjesto. Ako uvedemo rigidno zakonodavstvo onda onemogućujemo radne procese i mi kao društvo postajemo nekonkurentni, kazao je Mudrinić. U prvom redu moramo promijeniti gospodarsku politiku, a Zakon o radu je bitan čimbenik u poboljšanju naše konkurentnosti, dodao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ako svi samo budemo gledali što će Vlada poduzeti, nećemo napraviti dobro. Vlada je uostalom morala prije ulaska u EU stabilizirati proračunske prihode, odraditi fiskalizaciju, poreznu kontrolu. Prihodnu stranu proračuna su sredili, međutim istovremeno su zakasnili s reformama koje bi omogućile usklađivanje rashodne strane s prihodnom pa se gap između prihoda i rashoda povećava jer nema rasta. A trebalo je sve raditi izbalansirano. Većina stvari koja se radila na prihodnoj strani bila je dakle potrebna, no trebalo je paralelno raditi i na smanjenju potreba na rashodnoj strani, i s druge strane, određenim investicijama – pa makar i javnim, te javno-privatnim partnerstvima i poticajima za privatne investicije – angažirati dio domaćih resursa da bi se osigurala zaposlenost i kakav-takav rast BDP-a. Taj bi rast onda dao više prostora da se rashodna strana ne mora drastično rezati jer to opet dovodi do smanjenja potrošnje i sekundarno potencijalno do socijalnih nemira što nije dobra klima ni za domaće ni za strane ulagače. U ove dvije godine Vlada je očito isprobavala prvo jedan scenarij, pa drugi, pa je analizirala treći mogući scenarij, i tu se negdje izgubilo dosta vremena. Međutim, mislimo da je sada konačno svima jasno gdje je izlaz, što treba napraviti, i to je dobro. Po komunikaciji iz Vlade, vidimo da se prepoznalo da treba gurnuti investicije. Zakon o strateškim investicijama, kakve god komentare netko može imati, sigurno može pomoći da bar neke od investicija što prije ožive, a one će sigurno uposliti dio resursa.
[emo_kuna]
Što ovaj lik MUDRUJE?
HU Poslodavaca mu je položaj sa kojega može držati moralne predike, bez osvrta na svoj utecaj na stanje u hrvatskom gospodarstvu-
Cijeli radni vijek u RH on je u sukobu interesa, počevši od kada je na mjestu resornog ministra Ministarstva pomorstva prometa i veza,omogućio pretvorbu poduzeća “Hrvatska pošta i telekomunikacije” izdvajanjem telekomunikacija i pljačkom hrvatskog pučanstva koje je investiralo u TK infrastrukturu. Potom je “preko veze” otišao na mjesto predsjednika uprave HT-a, koja je bila u istom Ministarstvu, te dvostruko većom cijenom impulsa, nego što je u ima TELECOM u EU, ponovo oštetio hrvatsko pučanstvo. Potom je otpustio je pola radnika, a velik dio uz dokup staža poslao u fiktivnu mirovinu, pa opteretio mirovinski fonda itd .itd.
Samo “mudrek” još treba promijeniti ime u HRVOJE i pokupiti sva Hrvatska odlikovanja i zapjevati
OD STOLJEĆA 21.
Hmmm,..
Poslodavcima bi odgovaralo da radnik nema apsolutno nikakva prava da sindikati ne postoje, a bilo bi im najpogodnije kada nebi trebali isplačivati plaću.(Što i neki rade pa opet loše posluju).
Tu dolazimo do ključnog problema gospodarstva-NESPOSOBNI MENAĐERI I POSLODAVCI.
Ali ne, najlakše je okriviti drugoga, u ovom slučaju nemoćnog radnika.
Uključite se u raspravu