Proces restrukturiranja insolventnih i nelikvidnih tvrtki započet koncem prošle godine temeljem Vladinog zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi nije u cijelosti, nakon svoje primjene, zaslužio 'peticu' u bankarskom sektoru, uz državu inače najvećem vjerovniku posrnulih tvrtki. Što se tiče podrške koju je taj zakon na početku imao, čini se da se, nakon najnovije ocjene i podrška topi.
Tako se naime može zaključiti na osnovu kratkog izlaganja predsjednika Uprave Privredne banke Zagreb Bože Prke koji je, istina, vrlo mekano napomenuo problem fiktivnih vjerovnika (dužnika koji su istodobno i vjerovnici) koji, čini se iz njegovih riječi, ipak nije premali u predstečajnim postupcima.
Referirajući se na pitanje Nove TV – imaju li banke svojevrsni grč u džepu kada je riječ o odobravanju kredita poduzetnicima, Prka je spomenuo više problema koji postoje u realnom sektoru, između ostalog i nekvalitetno korporativno upravljanje – drugim riječima, problem menadžmenta i njihovih nadzornika.
"U korporativnom sektoru u velikom dijelu prisutna je velika nestabilnost i ako se dovrše predstečajni postupci, tvrtke koje su bile prezadužene dobit će investicijsku sposobnost", rekao je Prka komentirajući da najnoviji podaci o zaustavljanju trenda pada konkurentnosti pokazuju da postoji politička spremnost da se nešto mijenja. Prka upozorava da trebamo raditi na kontinuitetu tako da se od dobrih politika ne odstupa prilikom promjena vlasti.
I potpredsjednik Vlade Branko Grčić smatra da je gospodarskim subjektima potreban odgovoran menadžment i vlasnici te ističe da su dosadašnji postupci pokazali kako su u nekim slučajevima napravili i po milijarde kuna dugova.
"Nastavljamo proces restrukturiranja kroz proces predstečajnih nagodbi i pružamo novu šansu da se tvrtke spase u dogovoru s vjerovnicima", rekao je Grčić. No, prema riječima Ivice Mudrinića, predsjednika Nacionalnog vijeća za konkurentnost (NVK), čini se da je trenutačno najvažnije osigurati privlačnost Hrvatske za dolazak novih investitora.
"Ako imamo u vidu da se tvrtke rađaju, žive i prirodno umiru, to je razlog zbog kojeg nam je bitno da investitori prepoznaju Hrvatsku kao privlačnu destinaciju za svoja ulaganja. Ne postoje tvrtke koje trajno žive", rekao je Mudrinić, što bi moglo značiti da je aludirao na pokušaje da se dio predstečajnih subjekata po svaku cijenu spasi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kaj se očekuje da će HT propast za koju godinu kad se uvedu nove tehnologije
pa telefonija više neće biti bitna.
Niti će se podaci distriubirati internetom.
FREE ENERGY
Uključite se u raspravu