Samo ako budemo mudri, moći ćemo iskoristiti sve mogućnosti koje će nam stajati na raspolaganju ulaskom u Europsku uniju. Kapital nema milosti, pa se treba neprekidno usavršavati. Rekao je to Sven Staničić, voditelj projekta "Stučno usavršavanje" Hrvatske studentske asocijacije, otvarajući u ponedjeljak Dane EU.
Na konferenciji čiji je cilj potaknuti studente na kritičko razmišljanje o mogućnostima koje nam se otvaraju pristupanjem EU Vesna Pusić, ministrica vanjskih i europskih poslova, studentima je poručila da moraju promijeniti "čip u glavi". Uloga Hrvatske, objasnila je, uvelike se mijenja ulaskom u Uniju. Od zemlje koja se dosad prilagođavala standardima i vrijednostima EU punopravnim članstvom postaje država koja će izravno sudjelovati u formiranju tih standarda. Velika je odgovornost u tom smislu na mladoj generaciji, osobito današnjim studentima, o čijoj će kvaliteti odluka ovisiti naš životni standard, poručila je ministrica Pusić i entuzijastično istaknula: "Bit će mi zadovoljstvo gledati vas kako trčite". Velike prilike u EU prepoznaje i Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskoga sustava, koji je uvjeren da ćemo postati zemlja u koju će se useljavati. I uz visoke stope nezaposlenosti, istaknuo je, nedostaje nam radne snage.
Mrsić
Trenutačno radi 1,3 milijuna i kad se pribroje svi nezaposleni, i dalje nam nedostaje radne snage
"Da bi Hrvatska postala prosperitetna zemlja, treba nam dva milijuna zaposlenih. Trenutačno radi 1,3 milijuna i kad se pribroje svi nezaposleni, i dalje nam nedostaje radne snage", Mrsićeva je računica. Usto, nacija smo koja stari, pa je na Vladi da "osigura populacijsku politiku te da postanemo primamljivi za useljavanje". Iako se često govori da su visokoobrazovani mladi ljudi skloni iseljavanju, Mrsić to demantira ističući da se prema podacima DZS-a 2011. iz Hrvatske iselilo 12 tisuća ljudi, a uselilo osam tisuća, dok omjer iseljenih po dobi pokazuje jednak omjer između mladih i starijih. I Hrvoje Špehar, docent s Fakulteta političkih znanosti, smatra da bi država trebala stvoriti bolje uvjete kako bi zadržala mlade. U tome, međutim, debelo kasnimo. Špehar je vrlo kritičan prema domaćem obrazovnom sustavu, treba ga, kaže, ciljano reformirati.
Jurčić kritičan:
Europi nedostaje solidarnosti
Europa nema vizije i nedostaje joj solidarnosti, smatra Ljubo Jurčić, profesor s Ekonomskoga fakulteta u Zagrebu. "Europska unija previše se okrenula prema neoliberalizmu, zanemarivši druge kategorije važne za održivi razvoj, poput zaštite okoliša, obrazovanja…", istaknuo je na okruglom stolu organiziranom povodom Dana EU. Jurčić se protivi europskoj monetarnoj uniji, smatra da ona ne može ispuniti svoju svrhu jer će uvijek bogatiji otplaćivati dugove siromašnih, na što europski narodi nikad ne bi pristali. No, Ljubo Jurčić ističe da je za "Uniju kao tvorevinu solidarnosti i sigurnosti".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ima 2 milijuna hektara neobradjene zemlje, samo na tome se moze zaposliti milijun ljudi…Da ‘rvati hoce raditi, ne bi bila neobradjena, zato treba uvest radnu snagu…
Koji je ovaj Mrsic prodavac magle. Lazov bez premca, ovo se ne moze istrenitazi vec je urodeno. Lazov demagog i jad…
Ja stvarno neznam tko ovo ista vjeruje… pa nek zaposli jos 600, 700 tisuca drzavnih sluzbenika, i dosli smo do cilja… 2m je nemoguce za ovu zemlju. Ekonomija je doslovno mrtva, mrtva. Kako stoje stvari, 1m u privatnom sektoru ce biti tesko stabilizirati.
Koji je ovaj Mrsic prodavac magle. Lazov bez premca, ovo se ne moze istrenitazi vec je urodeno. Lazov demagog i jad…
Uključite se u raspravu