Na Večernjakovoj konferenciji “Zdrava i sigurna budućnost – kako je osigurati?” ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić danas će ekskluzivno predstaviti kako bi mogao izgledati mirovinski sustav od 2020. do 2050. godine.
Ministar Mrsić govorit će o ukidanju poticaja za III. stup nakon što je Vlada povukla u proračun cijelu štednju osiguranika s beneficiranim radnim stažom.
Osiguravatelji će dokazivati da je njihovo mjesto u krpanju “rupa” zdravstvenog i mirovinskog sustava, a najnovija odluka Vlade zasigurno će potaknuti intenzivnu debatu kojoj se možete pridružiti na Večernjakovu Twitteru @vecernji_list i u prijenosu uživo na webu.
Pratite konferenciju 'Zdrava i sigurna budućnost – kako je osigurati'. Pošaljite nam pitanja putem Twittera koristeći hashtag #VLkonf
Konferenciju je otvorio glavni urednik Večernjeg lista Goran Ogurlić te napomenuo kako će se tijekom konferencije raspravljati o životno važnom pitanjima među kojima je ono najvažnije kako osigurati bolju budućnost našoj djeci.
Nakon njega prisutnima se obratio Siniša Varga, ravnatelj HZZO-a.
– Prolazimo kroz katarzu kao društvo i pojedinci. Unutar krize moramo pronaći priliku za promjene, jer u suprotnom nam je budućnost ugrožena. HZZO upravlja s 22 milijarde državnog proračuna i naša je odgovornost da se ta sredstva koriste za očitovanje života bez ugrožavanja budućih naraštaja. Vizija nam je solidarni i javni zdravstveni sustav s kvalitetnim uslugama za sve, rekao je Varga i dodao kako smatra da se segement javne potrošnje mora staviti u segment europskih zemalja.
#VLkonf "Zašto država osiguranika za koje plaća zdravstveno drži na proračunu dopunskog, a ne obveznog osiguranja?" http://t.co/OOT0PlE9SD
— Večernji list (@vecernji_list) April 28, 2014
– Naš osiguranik zavrijedio je da se naš zdravstveni sustav poboljša, zaključio je Varga.
Prisutnima se potom obratio ministar Mrsić:
– O mirovinskom sustavu moramo govoriti kao mehanizmu osiguranju socijalne sigurnosti u starosti. Ovo su vremena kada moramo zauzeti zajednički stav kako dalje s mirovinskom sustavom. Promjene će se vidjeti tek u sljedećih 10 godina. Ovo što sad napravimo, radimo za one koje ći ići u mirovinu oko 2040 godine, rekao je Mrsić.
– Mirovinski sustav je temelj društva i važno je da on bude siguran i isplaćuje mirovine na vrijeme. Moramo uvesti dodatne mehanizme kako bi se osigurali da sustav funkcionira. Pogriješili smo što smo u II mirovinski stup bili stavili one starije od 40 godina. Moramo smanjiti izdatke, promovirati alternativne načine prikupljanja sredstava za mirovinu i raditi na razvoju tržišta kapitala. Opasno se približavamo omjeru radnog i umirovljenog stanovništva u odnosu 1:1. U sljedećim godinama očekuje nas porast broja starijeg stanovnišva i na to mora odgovoriti mirovinski sustav, rekao je Mrsić.
– Naš je cilj da udio mirovine u prosječnoj plaći bude 40% te da sa punim radnim stažem taj udio bude 60 do 70 posto. Padat će nam broj radno sposobnog stanovništa, a broj umirovljenika zbog čega su nužen reforme, kazao je Mrsić i dodao kako je Hrvatska zemlja koja stari.
Ministar je istaknuo kako nam je za omjer 2:1 potrebno 2,5 milijuna zaposlenih, a u ovom trenutku ih ima 1,4 milijuna.
– Treći mirovinski stup u potpunosti odlazi u ruke privatnicima, a želimo povećati izdvajanje za II mirovinski stup koje bi trebalo biti oko 9 posto. Jasno je da izdvajanje omogućuje da imamo dostojnu mirovinu. Nismo zadovoljni s sredstvima u 3. stupu i cilj nam je da se on proširi na sve građane, a ne samo one s visokim primanjima, rekao je Mrsić.
Damir Grbavac, mr. sc. predsjednik uprave Raiffeisen mirovinskog društva za upravljanje Raiffeisen obveznim mirovinskim fondom smatra kako će odluka o porezu na kamate na štednju zasigurno negativno utjecati i na treći mirovinski stup.
Na pitanje što ako država ukine II stup jer joj je nestalo novaca ministar Mrsić je rekao kako je kod nas II stup štednja te će u tom slučaju morati pitati sve građane žele li i njemu ostati ili će se prebaciti u prvi.
Konferenciju uživo pratite ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Dok slušamo floskule nadležnih ministara, naprosto je nevjerojatno kako bez komentara javnosti prolazi novi namet koji je država uvela poduzetnicima, a to je namet na invalide. Dok skoro sve firme u Hrvatskoj muku muče sa poslovanjem, naplatom, likvodnošću i zapošljavanjem uopće, ministar Mrsić, vjerojatno po nalogu Linića, uveo je obavezu plačanja za nezaposlene invalide u firmama. Da ne povjeruješ. Ako firma ima više od 20 uposlenika, mora zaposliti inavlida, htjela – ne htjela, inače plača namet u visini od 30% minimalne plače. Pa gdje to ima u cijelom svijetu!! Slijedeći je korak vjerojatno namet na nezaposlene kao takve.
Adio mozak Hrvati!!!!
Uključite se u raspravu