Broj izdanih odobrenja za građenje nastavio je padati i tijekom listopada te je dodatno intenziviran, pišu analitičari u novom izdanju publikacije RBA Dnevne financijske vijesti. Prema podacima DZS-a, u listopadu je izdano 703 odobrenja za građenje, što je 45 odobrenja manje nego u rujnu. U odnosu na prošlogodišnji listopad broj izdanih odobrenja za građenje smanjen je za 176 odobrenja (-20 posto) od čega je 80 posto odobrenja izdano za gradnju zgrada. Pri tome se kod novih zgrada broj odobrenja smanjio za 10,3 posto. Također je smanjena i ukupna površina za izgradnju novih zgrada (stambenih i nestambenih), i to za čak 37,1 posto godišnje.
U prvih deset mjeseci ove godine izdano je ukupno 6.938 dozvola za građenje, što je za 13 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. Uzmemo li u obzir uzastopni višemjesečni pad spomenutog pokazatelja čije izdavanje prethodi svakoj gradnji, možemo očekivati nastavak negativnih trendova u građevinskom sektoru do kraja ove godine, a vjerojatno i na početku sljedeće, smatraju RBA analitičari. Podršku negativnim kretanjima dat će i viša nezaposlenost nego prošle godine koja pridonosi rastu potrošačkog pesimizma i nesigurnosti kod potencijalnih kupaca nekretnina, što potvrđuje i stagnacija stambenih kredita, te izostanak većih investicija, stoji u analizi.
I tijekom listopada nastavak negativnih trendova u građevinarstvu utjecao je na smanjenje zaposlenosti u ovom sektoru. Prema podacima DZS-a broj zaposlenih u listopadu u građevinarstvu je iznosio 76.373, što je za 0,10 posto manje nego u rujnu te za 8,62 posto manje nego u listopadu prošle godine. S obzirom na očekivani daljnji pad obujma građevinskih radova na što upućuje i razmjerno snažan pad izdanih odobrenja za građenje u prvih deset mjeseci do kraja godine možemo očekivati i daljnji pad broja zaposlenih u građevinarstvu, zaključuju RBA analitičari.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.http://www.poslovni.hr/domace-kompanije/hrvatski-graevinari-zele-autocestu-b-luka-prnjavor-225594 [emo_palacg]
Uključite se u raspravu