Novac doslovno neprestano ide iz ruke u ruku zbog čega se na njemu skuplja mnogo bakterija. I premda ih je većina bezopasna, nakon baratanja novčanicama ruke ipak treba dobro oprati.
Bakterije na novčanicama i kovanicama slične su onima na kvakama u javnim zahodima ili držačima u javnom prijevozu. No liječnici kažu da se samo mala količina njih zalijepi za prste.
Bakterije koje uđu u organizam kroz pukotine na koži ili gutanjem, mogu, primjerice izazvati infekcije u ljudi s oslabljenim imunosnim sustavom.
Posebna pažnja potrebna je pri rukovanju hranom. Ako dotaknete novčanicu punu bakterija i nakon toga mljeveno meso, bakterije se u mesu mogu razmnožiti.
Zato je važno ruke prati tridesetak sekundi prije obrade hrane i nakon toga.
Suprotno popularnom vjerovanju bakar s kovanica nema antibakterijski učinak. On može spriječiti razmnožavanje nekih bakterija, ali ih ne može uništiti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu