Na trećem panelu u sklopu konferencije ‘Waste Management: Nova era gospodarenja otpadom’ koju organizira Poslovni dnevnik bilo je riječi o tehnološkim rješenjima i digitalizaciji koja bi mogla unaprijediti sustave gospodarenja otpadom te olakšati postizanje ciljeva kružnog gospodarstva.
Naziv panela bio je ‘Pametno gospodarenje otpadom: Tehnologije, digitalizacija i energetska povezanost za zelenu tranziciju’, a panelisti su bili: Igor Podravac, direktor razvoja poslovanja u Premifab, Marko Brnčić, vlasnik i direktor tvrtke S.T.P. i Nikola Jurčić, direktor i suvlasnik kompanije Rava.
Premifab je prva hrvatska tvrtka s primarnom djelatnošću regeneracije otpadnih otapala i materijalne oporabe ostalog opasnog otpada u skladu sa strogim EU propisima u gospodarenju otpadom. S.T.P. je hrvatska tvrtka koja je izradila mnoge projekte zaštite okoliša i poboljšala održivi razvoj. Bave se prodajom i servisiranjem komunalne opreme i strojeva, te prijevozom (ne)opasnog otpada. Rava je aplikacija koja nudi rješenje poticanjem pravilnog odvajanja otpada kroz svoj jedinstveni program vjernosti.
Upitan koja je glavna prepreka s kojima se susreću oni koji rade u ovom sektoru, Podravac je rekao: “Prostorni plan je glavni segment kompetentnog gospodarenja otpadom. Čak ni komercijalizacija proizvoda nije moguća bez prostornog plana koji je uređen i prilagođen gospodarenju otpadom.’’
Podravac i njegova kompanija puno surađuju su farmaceutskom i automobilskom industrijom kroz djelatnost u prerađivačkoj djelatnosti, a uspijevaju 95 posto generiranog otpada vratiti nazad u proizvod koji se može ponovo koristiti.
S druge strane, Brnčić je rekao kako njegova tvrtka postavlja standarde u sektoru dok izazov predstavlja javna nabava, gdje uvijek prođe najjeftinija opcija, često ona slična originalu, ali koja nije original. Kao svoj veliki uspjeh navodi da je u Splitu uvedeno preko 1000 podzemnih kontejnera.
“Još uvijek se borimo za veću prepoznatljivost. Svojim loyalty programom teret razmišljanja o otpadu prebacujemo s vlasti na krajnjeg korisnika. Motiviramo ih da otpad sami donesu na reciklažno dvorište’’, pojasnio je svoju aplikaciju Jurčić.
Rava program se provodi u Popovači, Velikoj Gorici i općini Konavle, pritom sve je digitalizirano. Lokalna samouprava može davati nagrade za skupljene bodove, a i tvrtka je u pregovorima sa sponzorima kako bi osigurala nagrade. Primjerice u Konavlima korisnike se nagrađuje sa smanjenim računima za parking.
Podravac vjeruje kako Premifab može biti konkurentan i u Mađarskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i šire, a za jačanje kapaciteta odlučili su se u Ivanić Gradu.
”Kupci svakodnevno zahtijevaju nove tehnologije i veću kvalitetu materijala. Posebice za farmaceutske firme, kod njih je uobičajeno da se na na dozvolu za otpad čeka oko dvije godine. To su najviši standardi, posebno za opasan materijal”, naglasio je Podravac.
Kao važan segment tehnologije u ovom sektoru napominje se automatizacija i robotizacija koji će smanjiti broj potrebne radne snage, jer tehnologija posao za kojem troje ljudi treba 45 minuta, obavi za dvije minute prilikom pražnjenja spremnika. Podravac napominje kako će Rava u budućnosti biti moguća bez ijedne osobe.
Dosta je i primjera koje panelisti komentiraju kao loše koji su u RH zaživjeli, a možemo li postati izvoznik u ovom sektor mišljenja su oprečna.
Podravac kaže: ”Nisam siguran da Hrvatska može biti izvoznik, još smo ispod europskog nivoa. U Europi je umjetna inteligencija sve preuzela, ručno kakvo mi imamo, je nepoznanica. No nije sve tako crno, mislim da smo ispred zemalja Zapadnog Balkana barem 15 godina. Uzor nam treba biti Austrija i Italija.”
Juričić se ne slaže i kaže da se možemo nametnuti ako razvijemo pametan sustav, njegova tvrtka već ima upite iz inozemstva.