Zbog nekontroliranog ulaska stranih trgovačkih lanaca svake godine ključ u bravu u Zagorju stavi 50-ak malih trgovaca. Predsjednik zagorskog Ceha trgovaca Mladen Županić kaže da će, ne poduzme li se nešto, mali trgovci za nekoliko godina potpuno izumrijeti. – Bilo nas je mnogo, zapošljavali smo puno radnika, dobro zarađivali i punili državnu blagajnu. No iz godine u godinu okruženje u kojem radimo postaje sve teže i sve nas je manje koji opstajemo.
Država ne čini ništa
Država, nažalost, nije ništa učinila da uspori taj proces, da omogući manjim i domaćim tvrtkama prilagodbu i pravednije tržišno natjecanje. Omogućeno je bujanje neuređene prodaje na tržnicama, tj. placevima, slijedi i poplava pokretnih prodavača, tzv. ambulantne prodaje s totalnim nepoštivanjem propisa i rada na crno – rekao je Županić. Posebno je ogorčen na nejednake uvjete pri nabavi robe. – Dok veliki trgovački lanci imaju rabate od 30 posto i 120 dana odgode plaćanja, mi mali trgovci imamo svega sedam posto rabata i rok plaćanja od 15 dana, a cijene mogu kod nas biti skuplje svega 10-ak posto. Da bi stvar bila gora, po jedinici prodajnog prostora i ostvarenom prometu mi mali trgovci moramo angažirati znatno veći broj radnika, a i režije su veće. Uz druge troškove, koji su proporcionalno veći što su trgovine manje, ne ostaje dovoljno prihoda ni za podmirivanje osnovnih troškova poslovanja, a kamoli za promociju i reklamu te za unapređivanje i osuvremenjivanje poslovanja, kaže Županić. Rješenje problema vidi u povezivanju kako bi zajednički ostvarili povoljnije uvjete pri nabavi robe, ali i država bi trebala biti znatno obzirnija prema malima.
– Veliki strani trgovački lanci sa sobom iz svojih matičnih zemalja vuku i svoju robu, nerijetko upitne kvalitete, dok s druge strane naši proizvođači unatoč većoj kvaliteti svojih proizvoda nemaju kamo s njom. To je direktan udarac na domaću proizvodnju. Državu ne treba biti strah pozitivne diskriminacije u zakonskim propisima prema nama malima.
Prelijevanje čaše
Zakonodavac u pravilu propisuje iste obaveze za najveće i najmanje poslovne subjekte pa su velikima s jedne strane to zanemarivi troškovi, no nama je par sto kuna za ovo, par sto kuna za ono, veliki trošak, a da ne govorimo da nam oduzimaju i vrijeme te energiju. Možda se nekome troškovi od nekoliko stotina kuna čine smiješnima i zanemarivima, n, stotina do stotine, a ima ih mnogo, na desetke, a i svaki čas se uvodi nešto novo, i eto kapi koja prelijeva čašu, odnosno dovodi naše poslovanje u debeli minus – kaže Županić.
Apsurdi
– Prisiljeni smo sklopiti ugovor o deratizaciji s tvrtkom koja se time bavi. To nas košta 400-500 kuna i to dva puta godišnje. Nije bitno imamo li miševe ili ne, bitno je da imamo ugovor. To što to možemo obaviti i sami uz trošak od 50-ak kuna nije važno. Imamo trgovinu u kojoj je najopasnija stvar zašiljena olovka. No moramo napraviti procjenu opasnosti, a to košta 3000 kuna. To što je jasno da će u njoj pisati da nema opasnosti, nije važno. Ako je nemamo, kazna je i do 200 tisuća kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nije istina…moramo imati trgovine za plasman vlastite robe…Hrvati ne trebaju prestati trgovati već se trebaju baviti trgovinom stranom robom sa stranim novcem…i onemogućiti domaće monopole…
Pogledajte primjer Norveške…mogli bi zbog novca od nafte sve uvoziti no ne pada im na pamet….
Ovdje bitno obratiti pažnju na ovaj posao sa deratizacijom…odavno već govorim da je pola administracije ,ako ne i više u privatnom sektoru….
imamo mi puno većih problema od trgovina,koristi imamo malo od bilo kakvih dućana
Uključite se u raspravu