Izvori bliski Vladinom pregovaračkom timu za razgovore s MOL-om oko Ine potvrdili su danas da je mađarska naftna kompanija u četvrtak poslala pismo u kojem predlaže tri sastanka tijekom prosinca, kao i teme tih sastanaka, među kojima nema i točke o upravljanju Inom.
Isti dan kada je hrvatska Vlada od mađarskog MOL-a zatražila da se jasno očituje o namjeri prodaje dionica Ine, stiglo je pismo u kojem MOL predlaže tri sastanka tijekom prosinca te teme tih sastanaka, potvrdio je Hini izvor blizak Vladinom pregovaračkom timu.
Isti izvor MOL-ovo pismo nije htio komentirati, podsjećajući da je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, koji je na čelu pregovaračkog tima Vlade, u više navrata naglasio da korporativno upravljanje Inom treba biti prva točka pregovora te da će na tome inzistirati.
"Kad dogovorimo korporativno upravljanje ostale teme ići će znatno brže. Ako to uspijemo dogovoriti do kraja godine, sve ostale teme koje slijede ići će puno brže", ponovio je i početkom ovog tjedna ministar Vrdoljak.
Mađarski MOL, međutim, prema pisanju današnjeg "Jutarnjeg lista", predlaže da se na tri sastanka tijekom prosinca razgovara naprije o plinskom biznisu, zatim o investicijama, razvoju i maloprodaji Ine i potom o povećanju efikasnosti poslovanja Ine i njene proizvodnje, a ne spominje se razgovor o modelu korporativnog upravljanja Inom.
Hrvatska Vlada u četvrtak je od MOL-a zatražila da se nedvosmisleno izjasni ima li bezuvjetnu namjeru prodaje dionica koje drži u Ini, pozvavši MOL da svoju odluku priopći u razumnom roku, bez odgađanja. "Jasno stajalište MOL-a kao dioničara Ine o tome pitanju bitno je kako bi Vlada sa svoje strane mogla poduzeti odgovarajuće korake u skladu s primjenjivim propisima", napomenuto je pritom iz Vlade.
MOL je, naime, prošli tjedan izvijestio da je počeo s pripremama za prodaju svog udjela u Ini, a u pismu koje je Vladi i pregovaračkom timu poslano u četvrtak, kako navodi "Jutarnji", MOL prodaju 49,1 posto dionica Ine ni ne spominje.
Premijer Zoran Milanović danas nije želio komentirati to MOL-ovo pismo, kazavši novinarima u stanci konvencije bjelovarsko-bilogorskog SDP-a u Čazmi kako je to pitanje za pregovarački tim.
Inače, pregovarački timovi Vlade i MOL-a do sada su održali dva sastanka. Zadnji krug održan je 8. studenoga i tada se razgovaralo o korporativnom upravljanju pri čemu su, po izjavama samih pregovarača, potvrđena različita gledišta i razmimoilaženja o tom pitanju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nikako mi nije jasno nešto smo/ste prodali a i dalje namečete upravljačka prava.
Ako prodate auto nije vas više briga tko će sjediti za upravljačem.
Sa obzirom da su Inine dionice kupljene na vrlo kriminalan način cijeli proces bi trebalo vratiti na početnu točku.
Mol je od kada je otkupio dionice do danas od Ine imao vrlo velike koristi i to se može i na vrlo jednostavan način izračunati.
Također ne bi bilo dobro vračati Inu u državne ruke jer sve do sada je vlada pokazala da ne zna vladati sa onim što ima i svi su gubitaši.
Obavezno otkupiti Inu, sve bivše banke itd itd i Miroslava Tuđmana za predsjednika !
Uključite se u raspravu