Stečajni upravitelji mogu zaraditi i 750.000 kuna, a biraju se slučajnim odabirom, piše u četvrtak Večernji list.
Nagradu za rad upravitelja određuje sud prema uredbi koju donosi vlada, a isplaćuje se iz imovine u stečaju ili, ako je nema, iz Fonda za namirenje troškova stečajnog postupka.
Zakonski su razlozi za pokretanje stečaja nesposobnost plaćanja i prezaduženost, ako dužnik ne može trajnije ispunjavati dospjelenovčane obveze. Nesposobnost plaćanja utvrđuje se ako u Fininu Očevidniku dulje od 60 dana ima jednu ili više neizvršenih osnova za plaćanje ili ako nije isplatio tri uzastopne plaće radnicima, prezaduženost ako je imovina manja od obveza. Stečajni se upravitelj, koji zastupa dužnika i brine za naplatu imovine vjerovnika, postavlja metodom slučajnog odabira s liste A za područje nadležnog suda.
Prema Uredbi koja je na snazi, maksimalna je nagrada 795.000 kn, od čega iz unovčene stečajne mase može biti najviše 630.000 kn, s osnove dodatne nagrade najviše 150.000 kn te s osnove posebne nagrade 15.000 kn.
S obzirom na to da visina nagrade ovisi o uspješnosti unovčenja stečajne mase, upravitelji bi trebali biti motivirani prodati što skuplje. Osim ako nisu u nekom dogovoru s kupcima kojima bi pogodovali nižom cijenom što upućeni spominju kao najčešći oblik moralnog i materijalnog hazarda u stečajevima, donosi Večernji list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu