Treća najveća mlijekara u zemlji Meggle objavila je jučer kako će s početkom iduće godine ugasiti svoju proizvodnju u Osijeku zbog čega će bez pola ostati 160 radnika, te otkazuju ugovore malim proizvođačima od kojih su otkupljivali mlijeko.
Vijest je to koja je jučer zaprepastila cijelu Hrvatsku. Osječko-baranjski župan Ivan Anušić uputio je hitan dopis predsjedniku Uprave Meggle grupe Matthiasu Oettelu s pozivom na sastanak.
“Tvrtka Meggle Hrvatska preuzela je poznatu osječku mljekarsku industriju IPK MIA koja proizvodnju mlijeka i mliječnih proizvoda ima od davne 1949. godine, stoga smatram nedopustivom odluku da se na ovakav način ugasi tradicija mljekarske proizvodnje posljednje velike mljekare na području istoka Hrvatske. Osječko-baranjska županija ne može utjecati na donošenje odluka unutar privatnih tvrtki, no možemo utjecati na stvaranje povoljnijeg okruženja za opstanak gospodarskih subjekata na našem području.
Tijekom mog trogodišnjeg mandata, Uprava Meggle Hrvatska koja sjedište ima u istom gradu gdje se nalazi i sjedište Županije, ni u jednom trenutku nije upoznala županijsku upravu s eventualnim poteškoćama u kojima se nalazi te zatražila pomoć pri iznalaženju rješenja za opstanak proizvodnje i spas radnih mjesta. Ovo se nije dogodilo preko noći, Uprava Megglea u Osijeku je zbog 160 Slavonaca i Baranjaca trebala osjetiti obvezu da probleme koje imaju komunicira prema Županiji i posredno prema Vladi RH, osobito jer se proizvodnja iz Osijeka seli u Kragujevac i Bihać gdje Meggle planira nastaviti s radom”, navodi se u priopćenju osječko-baranjskog župana.
U međuvremenu, mlijekari koji prodaju svoje mlijeko Meggleu u nevjerici su zabrinuti zbog budućnosti.
– Gospodine moj, evo naježio sam se od ovoga što ste mi rekli. To mi je prvi glas i stvarno ne znam što da vam kažem – rekao je za Jutarnji list Josip Ostojčić, vlasnik OPG-a u selu Prnjavoru. Ispričao je kako je baš jučer dobio uplatu i pomislio da su pedantni. Kaže da s njima surađuje od 2001. godine i da nikad nisu imali problema, a najavio im je i plan povećanja proizvodnje sa 31 na 40 krava.
– Stvarno ne znam što će sada biti. Iskreno, strah me je za budućnost – ispričao je mljekar čija obitelj godišnje proizvede oko 190.000 litara mlijeka.
Sličnog stava je i Davor Adžić, suvlasnik tvrtke Landia d.o.o. Tordinci, u čijem je sastavu suvremena robotizirana farma mliječnih krava i bioplinsko postrojenje za proizvodnju električne energije.
– Bilo je priča o tome, ali ništa službeno nisam dobio od Megglea da prekidamo suradnju. S naše farme mliječnih krava svakodnevno su odvozili 7500 litara mlijeka i to one prve, ekstra kvalitete. Samo smo njima predavali mlijeko i svih ovih godina bili smo obostrano zadovoljni suradnjom jer mi smo se trudili isporučivati kvalitetno mlijeko, a oni na vrijeme plaćati – rekao je Adžić, piše Glas Slavonije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ne mogu vjerovati da naši nisu u stanju organizirati otkup i prodaju mlijeka sami nego moraju dovesti stranca da im to radi. Pa organizirajte se i otvorite firmu. Bilo je to vrlo loša odluka proizvođača da se oslanjaju samo na jednog otkupljivača. Mi stvarno nemamo pojma o biznisu i kako svijet funkcionira
Uključite se u raspravu