Željka Josić, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade u razgovoru za Poslovni dnevnik govori o važnosti dijaloga s udrugama i organizacijama mladih te kako se kroz dijalog može raditi na vraćanju povjerenja u političke institucije.
Komentirala je i kako mladi mogu postati nositelji promjena te koliko je važno da se čuje glas mladih u vrijeme pandemije uzrokovane koronavirusom.
Povodom Međunarodnog dana mladih održan je prvi radni sastanak s predstavnicima mladih te predstavnicima udruga i organizacija mladih. Koliko je važan strukturirani dijalog s mladima?
U pravu ste. Prvi korak koji smo učinili odmah po osnivanju Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade bio je korak k uspostavljanju suradnje s mladima. Pokrenuli smo niz tematskih sastanaka. Od ključne je važnosti sustavno surađivati s mladima te zajednički promišljati kako doći do ostvarenja ciljeva koje smo postavili.
Kako bolje razumjeti položaj mladih u društvu te kako s njima raditi na vraćanju povjerenja u političke institucije?
Mlade treba neposredno uključiti u procese koji za cilj imaju poboljšanje kvalitete njihova života. Vlada Republike Hrvatske usmjerila je svoje aktivnosti na jačanje konstruktivnog dijaloga s mladima te stvaranje poticajnog društvenog okruženja za njihov razvoj.
S mladima ste napravili video naziva “Uživaj u životu, budi odgovoran”, a kasnije ste organizirali i tribinu, mislite li da mladi zbilja mogu biti nositelji promjena?
Da, svakako. Mladi su temelj društva te mogu svojim znanjem, kreativnošću, entuzijazmom i trudom pridonijeti osnaživanju zajednice i biti pokretači pozitivnih promjena. Upravo su mladi osmislili i snimili navedeni video, a na njihovu inicijativu održane su dvije tribine o važnosti mentalnog zdravlja. Središnji državni ured za demografiju i mlade je podrška i organizator.
Mislite li da su Hrvati spremni slijediti njihove obrasce ponašanja ili je u Hrvatskoj i dalje starosna dob izraz znanja i “vrijednosti”?
Važno je dati priliku mladima za aktivno djelovanje na svim razinama i istaknuti njihova postignuća koja pritom sigurno neće ostati nezamijećena u društvu.
Koliko je važno da se čuje glas mladih u vrijeme pandemije uzrokovane koronavirusom?
Mladi su posebno pogođeni krizom uzrokovanom ovom pandemijom te je od iznimne važnosti čuti i njihovu stranu priče. Prepoznali smo potrebu djelovati u smjeru očuvanja i zaštite mentalnog zdravlja mladih.
U tu svrhu pokrećemo projekte kojima je cilj mladima pomoći prebroditi ovo izazovno razdoblje.
S obzirom na to da je u vrijeme pandemije poseban naglasak na međugeneracijskoj solidarnosti, smatrate li ga je uloga mladih sada posebno naglašena? Jesu li možda i pod svojevrsnim presingom?
Od početka pandemije mladi su prepoznali svoju ulogu u međugeneracijskoj solidarnosti i pružali pomoć starijim sugrađanima pa time i pokazali svoju odgovornost prema društvu.
Ono što smo inicirali odmah na samom početku rada Ureda jest da mladi pošalju mladima poruku odgovornosti i skinu tu stigmatizaciju pasivnog i buntovnog aktera.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu