Hrvatske mjenjačnice zbog Zakona o fiskalizaciji, koji ih se izravno tiče zbog ograničenja blagajničkog maksimuma, uoči turističke sezone neće moći mijenjati strane valute, a prijeti i bojazan kako će se dio mjenjačnica okrenuti sivom tržištu.
Naime, kako sporni zakon propisuje blagajnički maksimum od 100.000 kuna, sve mjenjačnice koje ostvare veći promet moraju svakodnevno angažirati privatne zaštitarske tvrtke koje ostatak sredstava iz blagajne odvoze u banke. Kako tvrdi Tamás Kocsor, vlasnik i direktor međunarodne tvrtke Exclusive Change i jedan od osnivača Udruge mjenjača, sve mjenjačnice obvezne su svakodnevno višak novca položiti na svoj poslovni račun u bankama, za što se mora platiti naknada."No, kako je za našu branšu novac ustvari roba kojom trgujemo, mi taj isti višak istodobno moramo u bankama i podići i za to ponovno plaćamo naknadu. Dakle ne samo da imamo nepotrebne radnje, mi imamo i nepotrebne troškove angažmana zaštitara i plaćanja bankovnih naknada", ističe Kocsor dodavši kako je očigledno da zakonodavac nije predvidio da će mjenjačnice, koje su potpuno drugačije od trgovina, imati problem zbog blagajničkog maksimuma. Mjenjačnice prema Deviznom zakonu rade samo i isključivo s gotovinom. Njima je novac roba i oni ne mogu predvidjeti koliko će svakog dana kuna "prodati".
Apel ministarstvu
"U sezoni se zna dogoditi da samo na jednom mjestu razmjenimo i do 700.000 kuna što je daleko iznad blagajničkog maksimuma", napominje Kocsor koji zastupa grupaciju Exclusive Change, najveću tvrtku po broju mjenjačnica u cijeloj Europi. Zbog svih navedenih problema, Exclusive Change je u svoje i ime Udruge mjenjača apelirao na Ministarstvo financija sa molbom da se sporna odredba zakona izmijeni. U Ministarstvu odnosno Poreznoj upravi je održan i jedan sastanak sa mjenjačima."Tada smo dobili obećanje da će se stvar ubrzo riješiti odnosno da će se za mjenjačnice povećati blagajnički maksimumi, no to za nas nije prihvatljivo rješenje. Mi ne možemo predvidjeti koliko će se novca toga dana na našim šalterima promijeniti i zato tražimo da se maksimum za nas u potpunosti ukine", kaže Kocsor. Kako je mađarski Exclusive Change grupacija prisutna u Hrvatskoj, Mađarskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini, Kocsor najavljuje kako će se, ne promjeni li se odredba uskoro, zaustaviti sve investicije u Hratskoj i zatvoriti svoje poslovnice koji imaju manje promete, što u konačnici znači gubitak radnih mjesta.
Onemogućen rad
Posebno su zabrinuti jer su potpisali i suradnju sa Western Unionom i s ulaskom Hrvatske u Europsku uniju njihove će poslovnice biti jedno od glavnih mjesta u Hrvatskoj za transfer novca. "No, ne ukine li se blagajnički maksimum koji za takvu vrst usluge za srednje tvrtke iznosi 50.000 kuna, a mi imamo 50 prodajnih mjesta što znači 1000 kuna maksmimalno po šalteru, što nije dovoljno ni za jednu isplatnu transakciju, implementacija nove usluge ne samo da će biti otežana nego i onemogućena", zaključuje Kocsor dodavši da i njihova međunarodna grupa pravnika provjerava sve pravne mogućnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu