Na sve glasnije najave da će nova vlast i odustati od prodaje dionica HAC ONC-a putem burze i osmisliti novo rješenje za 30-ak milijardi kuna duga cestogradnje, uključujući i uvođenje vinjeta, na tržištu kapitala vlada oprez. Na Zagrebačkoj burzi, s koje su toplo pozdravljali sve najave novog vjetra u leđa hibernirajućem tržištu koje bi donijelo novo izdanje dionica, čekaju se prvi potezi nove vlade. “Vjerujemo da će eventualna odluka o odustanku od IPO-a prvenstveno ovisiti o državnom proračunu, odnosno o stanju javnih financija”, kaže čelnica Burze Ivana Gažić.
Propuštena prilika
Prije modeliranja proračuna za 2016., rječitiji nisu bili ni u mirovinskim fondovima koji posljednje dvije godine uzaludno rade na projektu monetizacije. “I dalje vjerujemo da je najbolje trajno rješenje javnog duga neki model monetizacije autocesta. Odustanak od IPO bio bi loše rješenje”, kaže dobro upućeni sugovornik. “Nije problem samo u propuštenoj prilici za tržište kapitala već što je država u takvoj situaciji da bi IPO donio efikasniji rad i ‘pokrpao’ rupe”, kaže. Hoće li politika zadržati šapu nad autocestama samo je detalj u široj priči kako će se riješiti deficit i galopirajući javni dug, smatra Željko Lovrinčević iz Ekonomskog instituta. “Vinjete su samo dobrodošla tehnikalija koja bi mogla malo poboljšati sustav, ali ne rješava problem duga. Za refinanciranje kredita ostaje samo 2016. jer će potom raste cijena novca”, kaže.
'Kratki' za milijardu
Srž problema je neodrživi javni dug i dinamika akumuliranja. “Godišnje smo ‘kratki’ za 7 do 8 milijardi kuna koji se moraju pronaći na nezadužujućim osnovama, dakle ne novim kreditom. S obzirom na zadnje najave da neće bit drastičnih rezova, sumnjam da ima reformskog kapaciteta za dovoljno smanjenje rashodnoj strani proračuna”, kaže Lovrinčević. Dodaje da onda preostaje dio državne imovine staviti u funkciju (dugoročnim koncesijama ili privatizacijom) ili prevaljivanjem tereta na građane kroz porez na nekretnine. “Neupitno je da treba naći oko milijardu eura godišnje, a samo je pitanje političkog modaliteta. Ako se nova Vlada bude ponašala kao prethodna, po principu koliko ide ide, prijeti nam grčki scenarij i realno demontiranje drugog stupa”, upozorava Lovrinčević.
Vinjete
su samo tehnikalija koja bi mogla malo poboljšati sustav, ali ne rješavaju dug. Za refinanciranje ostaje samo 2016. jer će onda rasti cijena novca.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Možda bolje napravit dokapitalizaciju na naš način !
Pustiti u stečaj, pa neka se vjerovnici s tim zezaju
mirovinci jedva čekaju da upropaste tuđe milijarde. viđeno već nekoliko puta.
nakon tolikih spalionica, zaželjeli su se malo driftanja i bacanja novca u vjetar
Da . Vinjete neće pokriti trošak financiranja …….. kamate su prevelike..
Uključite se u raspravu