Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske (SDLSN) optužio je danas Vladu da zakonom uzima ono što je ugovorila kolektivnim ugovorom, a za ministra rada i mirovinskog sustava Miranda Mrsića iz tog sindikata kažu da je nacrtima prijedloga izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima i Zakona o plaćama u javnim službama pokazao da mu se "više ne može vjerovati i dokazao da nije pregovarao u dobroj vjeri".
Iz SDLSN-a napominju da je Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava nacrtima izmjena zakona o državnim službenicima i plaćama u javnim službama odlučilo intervenirati u važeće kolektivne ugovore na području državnih i javnih službi na način da odredbe kolektivnih ugovora, kojima je ugovoreno uvećanje dodatka za staž za starije radnike, postanu nezakonite odnosno da se u budućnosti više ne mogu ugovarati kolektivnim ugovorima, pravilnicima o radu ili drugim aktima kojima se reguliraju prava zaposlenika.
Ovime se prošle godine ugovoreni Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike, Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama, kao i svi granski kolektivni ugovori u javnim službama mijenjaju silom zakona, a ne za pregovaračkim stolom, ističe se u priopćenju SDLSN-a.
Po ocjeni tog sindikata "Vlada ovakvim zakonodavnim intervencionizmom pokazuje da provedenim kolektivnim pregovorima nije pristupila u dobroj vjeri, već s namjerom da lažnim obećanjima o tome kako neće dirati u plaće, od socijalnih partnera iznudi ustupke na području reguliranja naknade prijevoza, božićnice, regresa i jubilarne nagrade kako bi u drugoj fazi zakonskim izmjenama ograničila ili ukinula prava o kojima se dosad kolektivno pregovaralo, a koja su sastavni dio plaće".
Pri tome u SDLSN smatraju da je neuvjerljivo obrazloženje Vlade kako multipliciranje prava po istoj osnovi (stažu) nije u skladu s europskim zakonodavstvom jer dovodi u pitanje načelo jednake plaće za jednaki rad, posebice stoga što se ukidanjem dodatka od 4, 8 i 10 posto za zaposlenike s 20, 30 i 35 godina staža dodaci za staž i dalje kumuliraju u vidu dodatka od 0,5 posto za svaku godinu staža i jubilarne nagrade kojima se radnici s više staža nagrađuju više od onih s manje godina staža, tj. ukidanjem jednog od tri vrste dodataka za staž ne ukida se "diskriminacija po dobi", koju Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava navodi kao razlog za brisanje dodatka od 4, 8 i 10 posto.
SDLSN podsjeća i kako europska pravna stečevina nije bila prepreka za članstvo Slovenije u EU usprkos činjenici da je zakonom i kolektivnim ugovorima imala utvrđen dodatak za staž od 0,5 posto i dodatno uvećanje dodatka za minuli rad za radnike s 25 i više godina staža u visini od 0,25 posto za svaku godinu iznad 25-te godine staža.
U tom sindikatu zaključuju kako je "Vlada očito digla ruke od socijalnog dijaloga i ubuduće namjerava plaće zaposlenih u javnom sektoru rješavati u Saboru gdje ima zakonodavnu većinu, a ne za pregovaračkim stolom, služeči se pri tome prijevarom i lažnim 'argumentima'".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu