Ministarstvo turizma (MINT) od 4. kolovoza do 5. rujna ove godine provodi savjetovanje sa strukovnom i drugom zainteresiranom javnošću u povodu izrade nacrta prijedloga iskaza o procjeni učinaka zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj pristojbi.
Time se, kako se doznaje iz Ministarstva turizma, žele dobiti mišljenja, prijedlozi i primjedbe nakon čega bi se pristupilo izradi izmjena i dopuna Zakona o boravišnoj pristojbi među čijim su ciljevima i učinkovitija naplata te racionalnije i svrhovitije raspoređivanje sredstava od te pristojbe.
Usporedo s objavom o tom savjetovanju i rokovima za dostavu mišljenja, Ministarstvo svima zainteresiranim nudi i svoj nacrt prijedloga iskaza o procjeni učinaka zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj pristojbi čime bi se, kako ističu, stvorio odgovarajući pravni okvir za drugačiju raspodjelu te pristojbe.
To je vezano i uz donošenje novog zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma koji se izrađuje i kojim se sustav turističkih zajednica (TZ) planira repozicionirati i restrukturirati prema modelu destinacijskih menadžment organizacija (DMO).
Prijedlogom tog zakona zamišljene su i drugačije zadaće TZ-ova, što traži i izmjenu sadašnje raspodjele sredstava boravišne pristojbe te bi se u tom smislu smanjio udjel Hrvatske turističke zajednice (HTZ) i povećao udjel županijskih TZ-ova, dok se udjel za lokalne TZ-ove ne bi mijenjao.
U spomenutom iskazu Ministarstva turizma o procjeni učinaka navodi se da je boravišna pristojba najvažniji i najizdašniji prihod TZ-ova, od čega je prošle godine prema podacima Fine prikupljeno 352,2 milijuna kuna, a još dodatnih 25,7 milijuna kuna prikupljeno je od nautičara na posebnom računu HTZ-a za tu pristojbu.
Od ukupno prikupljenih sredstava boravišne pristojbe najviše ili 44 posto doznačuje se TZ-ovima općina/gradova/mjesta, dok 24,1 posto ide HTZ-u (njezinom Glavnom uredu), 18,8 posto općinama i gradovima, županijskim TZ-ima 9,7 posto, 2,5 posto za projekte i programe na turistički nerazvijenim područjima, a 1 posto Hrvatskom Crvenom križu.
U tom se iskazu navodi i da postojeći sustav prijave/odjave turista i evidencije naplate boravišne pristojbe nisu objedinjeni i ne omogućavaju učinkovit nadzor te naplate pa bi se izmjenama i dopunama zakona uredili i uvjeti uvođenja jedinstvenog informacijskog sustava za prijavu i odjavu turista koji bi funkcionalno povezao sve TZ u Hrvatskoj i bio dostupan putem interneta bez potrebe za posebnim instaliranjem na računalo.
Za izradu tog sustava u tijeku je javni poziv HTZ-a, a izmjene bi obuhvatile i raspodjelu sredstava boravišne pristojbe od nautike prema ostvarenim rezultatima turističkih noćenja u lukama nautičkog turizma, jer sada to nije usklađeno sa tim brojem noćenja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu