Ministri ugrubo trasirali Jadransko-jonski plinovod

Autor: Darko Bičak , 26. rujan 2013. u 22:01
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak razgovarao je s kolegama iz BiH, Albanije i Crne Gore/ T. Miletić/PIXSELL

Potpisana je zajednička izjava, do sljedećeg sastanka, početkom 2014. u Tirani, trebao bi biti poznat način financiranja, a vjerojatno i uključuje li trasa BiH.

Nakon što je osigurala odvojak plinovoda Južni tok, Hrvatska je krenula i u realizaciju Jadransko-jonskog plinovoda (IAP), koji će se nadovezati na globalni plinski projekt Trans Adriatic Pipline (TAP).

U četvrtak su u Zagrebu ministri gospodarstva Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine te Albanije postigli dogovor o ulasku svojih zemalja u projekt plinovoda. Ministar Ivan Vrdoljak rekao je kako se ne želi čekati da TAP bude završen, plan je 2018. godine, nego se odmah kreće u realizaciju IAP-a. Zasad je potpisana zajednička izjava u kojoj se potvrđuje da su sve četiri jadranske zemlje zainteresirane za novi plinovod. Najavljeno je da će se u idućih nekoliko mjeseci napraviti studija izvedivosti i poslovni plan, a nakon toga će se ići u traženje strateškoga partnera koji će financirati plinovod. Ministri će se sljedeći put sastati početkom 2014. u Tirani, a dotad bi trebali biti poznati poslovni plan i način finaciranja.

Još nije definirano hoće li plinovod prelaziti preko neumskoga koridora u BiH. Radna skupina procjenila je, naime, da bi ta trasa bila kompliciranija i skuplja od one podmorske. Konkretna odluka o trasi će se donijeti vjerojatno u Tirani. Ukupna je dužina Jadransko-jonskog plinovoda, od Splita do albanske Fierije, 516 kilometara, a kapacitet će mu biti pet milijardi kubnih metara plina godišnje. Hrvatska trenutačno troši oko tri milijarde kubika plina godišnje, a ima infrastrukutru za šest milijardi. Hrvatski dio plinovoda od Dugopolja do crnogorske granice bit će dug 250 kilometara, a procjenjuje se da će stajati oko 265 milijuna eura. Cjevovod bi trebao biti reverzibilan, što znači da bi plin, prema potrebi, mogao putovati u oba smjera.

"Ovaj projekt dodatno će pomoći da Hrvatska ima najjeftiniji mogući plin u regiji, a i šire. S jedne strane ćemo povećati domaću proizvodnju, a s druge postati čvorište plinskih putova, što će nam omogućiti i povoljnu cijenu uvoznog plina", rekao je Vrdoljak. Plinovodom TAP, koji vodi konzorcij sedam tvrtki, među kojima su BP, Total i Statoil, prevozit će se plin s plinskoga polja Ahah Deniz II u Azarbajdžanu preko Grčke, Albanije i Jadranskoga mora do Italjie. 

Komentirajte prvi

New Report

Close