U Hrvatskoj komori inženjera građevinarstva (HKIG) očito ne poznaju materiju, posebice načine utvrđivanja ekološke mreže i njene implikacije te funkciju u smislu održivog razvoja, stoji u reagiranju Ministarstva zaštite okoliša i prirode na navode HKIG-a da će opsežne zaštićene ekološke zone nanijeti nemjerljive gubitke hrvatskom gospodarstvu.
"Odlučno demantiramo sadržaj priopćenja i Deklaracije Hrvatske komore inženjera građevinarstva koja je upućena javnosti. Iz HKIG-a pozivaju na nepoštivanje europskih direktiva i zakona. Isto tako, evidentno se pokazuje da autori priopćenja i deklaracije nisu proučili prijedlog Zakona o zaštiti prirode, pa time vjerojatno i članovi komore nemaju ni relevantne ni činjenične informacije", kažu u Ministarstvu. Dodaju da, premda im je nejasno zašto se Komora nije uključila u savjetovanje s javnosti tijekom jednomjesečne javne rasprave, niti uputila svoje primjedbe, u interesu potpune informiranosti svih građana moraju reagirati na netočne tvrdnje iz Komore."Za razliku od većine europskih zemalja, u Hrvatskoj su očuvane sve tri vrste velikih zvijeri: medvjed, vuk i ris, koje imaju veliko područje kretanja, što traži i zaštitu njihovih staništa. Ovo su neki od razloga zašto je 29,64 posto ukupnog teritorija zemlje predloženo za europsku ekološku mrežu Natura 2000 i to je nešto sa čime se samo možemo ponositi. Činjenicu da 36,92 posto kopnenog dijela Republike Hrvatske po tim, iznimno strogim kriterijima, ulazi u Naturu 2000, smatramo ogromnim priznanjem i potvrdom našeg prirodnog bogatstva koje smo dužni u povoljnom stanju zaštiti i očuvati. Prilikom izrade hrvatskog prijedloga proveden je konzultacijski proces na nacionalnoj i regionalnoj razini u koji su bili uključeni svi zainteresirani sektori, pa i prostorno planiranje, a sam prijedlog od 2009. godine nalazi se na stranicama Državnog zavoda za zaštitu prirode", ističu u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode.
Podsjeća se da ekološka mreža ima važnu ulogu u odgovoru na izazove s klimatskim promjenama, ublažavajući ih i prilagođavajući se. Ona također pruža i druge socio-ekonomske prednosti, kao što su održavanje vodotoka i kvalitete vode, očuvanje prirodnih oprašivača, očuvanja krajolika i prirodnih vrijednosti, te podržava turizam i rekreaciju. Prema ovom istraživanju na razini EU, prednosti koje proizlaze iz Nature 2000 su reda veličine 200 do 300 milijardi eura godišnje", kažu u Ministarstvu. Stoga, napominju, ulaganje u Naturu 2000 ima smisla i izravno se odnosi na ciljeve rasta i zapošljavanja, što može biti motor za lokalne i regionalne ekonomije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu