Stav ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine da je pravično podijelio proizvodnu kvotu za šećer za 2013./2014., budući da su vlasnički povezane šećerane Viro iz Virovitice i Sladorana iz Županje dobile 65 posto, a osječka Tvornica šećera 35 posto, sasvim je suprotan standardima Europske komisije koji uvjetuju da kvotu određuje prosječna proizvodnja ostvarena u šećeranama tijekom tri godine prije ulaska u Europsku uniju, ustvrdio je Miroslav Božić, savjetnik Uprave Vira u srijedu na poduzetničkom skupu o izazovima koji hrvatsku poljoprivredno-prehrambenu industriju očekuju nakon što dogodine uđe u punopravno članstvo Unije, organiziranom u okviru projekta Euroforija.
Kroz zajedničku europsku poljoprivrednu politiku kvotama je ograničena proizvodnja samo mlijeka i šećera. Međutim, proizvodnja mlijeka u Hrvatskoj manja je za čak 130 tisuća tona od dodijeljene kvote, dok tri šećerane imaju velike instalirane kapacitete pa su i proteklih godina proizvodile više nego što iznosi dobivena kvota (192.877 tona). Ministar Jakovina je svojom odlukom zapravo destabilizirao tržište čija vrijednost na godišnjoj razini iznosi 1,2 milijarde kuna, a šećer je glavni izvozni proizvod i u ukupnom izvozu hrane drži udjel od 12 posto, kazao je Božić. Upozorio je da se u okolnostima kada poslovna zajednica ne može dobiti konkretno obrazloženje kriterija koji izravno utječu na buduće poslovanje tvrtke, među ostalim, otvara i dvojba o sigurnosti radnih mjesta i opstanku proizvodnje u koju su proteklih godina uložene stotine milijuna kuna.
Državna administracija, opominje Božić, ne smije arbitrirati niti svojim odlukama narušavati tržišne uvjete. I za ovu godinu osječka je šećerana, iznio je, dobila izvoznu kvotu od 81.000 tona, a proizvela je tek 40.000 tona, budući da je ostala bez šećerne repe ugovorene u Srbiji. Zbog toga će ukupni izvoz biti manji iako šećera ima na zalihama. Osobno želi vjerovati, naglasio je, da je ovakva raspodjela i proizvodnih i izvoznih kvota rezultat isključivo neznanja pojedinaca u resornom ministarstvu, a ne koruptivnih namjera. Odlukom Jakovine Viro i Sladorana umjesto očekivanih 140 dobili su 125 tisuća tona, dok je osječkoj Šećerani proizvodna kvota za iduću godinu povećana sa 58,9 na 67,5 tisuća tona.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.pa mora privatnu tvrtku iz negativnog poslovanja dovesti nekako do super profitabilne… pa ministar je, ne?
Uključite se u raspravu