Podaci Eurostata za prvu polovicu 2025. godine otkrivaju značajne razlike u visini minimalnih plaća među zemljama Europske unije, odražavajući gospodarske i socijalne razlike unutar bloka. Prema infografici koju je Poslovni dnevnik pripremio na temelju ovih podataka, Luksemburg i dalje drži uvjerljivo prvo mjesto s minimalnom bruto plaćom od 2.638 eura mjesečno. Na drugom kraju spektra nalazi se Bugarska, gdje minimalac iznosi samo 551 euro, što je gotovo pet puta manje.
Hrvatska se pozicionirala u donjem dijelu ljestvice s minimalnom bruto plaćom od 970 eura. Iako je Hrvatska ispred zemalja poput Grčke, Malte i većine država srednje i istočne Europe, zaostaje za Ciprom i Portugalom, koji bilježe nešto više minimalne plaće. U usporedbi s prošlogodišnjim podacima, Hrvatska bilježi blagi porast minimalca, no i dalje ostaje daleko od zemalja poput Njemačke (2.054 eura), Nizozemske (2.069 eura) ili Irske (2.024 eura), koje se nalaze u gornjem dijelu ljestvice.

Ove razlike u minimalnim plaćama izazivaju rasprave o životnom standardu, kupovnoj moći i gospodarskoj konkurentnosti. Dok zemlje s višim minimalcima često imaju veće troškove života, u zemljama poput Hrvatske i Bugarske niske plaće dodatno kompliciraju privlačenje radne snage i zadržavanje mladih talenata. Stručnjaci ističu da bi daljnje usklađivanje minimalnih plaća unutar EU, uz očuvanje lokalnih gospodarskih specifičnosti, moglo biti ključno za smanjenje nejednakosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu