U petak, dan nakon atentata na novinskog izdavača Ivu Pukanića, pored reakcija s Hrvatske političke scene mogle su se čuti i osude tog čina od strane dužnosnika Europske Unije. O tome koliko će ovo ubojstvo utjecati na poziciju Hrvatske u pregovorima s EU, posebice u otvaranju jednog od najvažnijih poglavlja, onoga o Pravdi i temeljnim ljudskim pravima, ali i o nepovoljnim konotacijam po ulagačku klimu u Hrvatskoj te o novcima iz predpristupnih fondova razgovarali smo s Nevenom Mimicom, potpredsjednikom Sabora i šefom Odbora za europske integracije.
Slažete li se s ocjenom Hannesa Swobode kako je ubojstvo Ive Pukanića “šok koji Hrvatsku jasno baca unatrag”?
Sigurno je da je područje pravosuđa, korupcije, organiziranog kriminala, reforme pravosuđa koji potpadaju pod poglavlje Pravda i temeljna ljudska prava, za nas najteže i da je na njega bačena sva pozornost EU u pregovorima s Hrvatskom. Ovo ubojstvo je dodatni udarac i dodatni dokaz da se do sada na tome nije ozbiljno radilo jer nije bilo političke volje. To za pregovore može biti teškoća, ali sigurno ne u mjeri u kojoj Swoboda naglašava. To je veći udarac za hrvatske unutarnje prilike i atmosferu u društvu nego za pregovore. Pravi udarac uslijedit će nam ako zaključci VNS-a i saborska rasprava u petak odu u vjetar ako se država ne uspije organizirati i ako institucije ne uspiju pokazati da organizirani kriminal ne može prevladati državu. I da nije bilo ovog ubojstva, sigurno je da to poglavlje ne bismo mogli zatvoriti do samog kraja pregovora krajem iduće godine, no mislim da rok zatvaranja pregovora zbog ovoga nije ugrožen. Pred sobom imamo godinu dana pokazati koliko smo efikasni u borbi za pravnu državu.
Neće li Pukanićevo ubojstvo u Bruxellesu zvoniti na uzbunu i upozorenje da je Hrvatska opasna, rizična i nesigurna zemlja?
Neće zvoniti više nego i do sada jer i do sada nisu imali pozitivno mišljenje o onome što je u Hrvatskoj napravljeno u vezi s borbom protiv korupcije i organiziranog kriminala. Ovo je samo konačan dokaz da za to nije bilo političke volje, ali i konačan motiv za sve u Hrvatskoj, a pogotovo vlast da nešto konačno napravi i da ovo bude prekretnica u toj borbi. Za sada je u Bruxellesu na snazi ocjena da Hrvatska nije napravila još ništa pozitivno, i to poglavlje još ne možemo ni otvoriti, a kamoli zatvoriti. To u EU neće dati negativniju ocjenu o Hrvatskoj nego što smo je dobivali do sada. Sada je na Vladi da shvati što stvarno konačno moramo napraviti.
Je li situacija takva da bi mogla ugroziti naše povlačenje novca iz europskih fondova?
Mislim da to ni na koji način utjecati jer nije u pitanju tako izravna korelacija. Štoviše, moguće je čak da nam iz fondova daju više novaca kako bi se efikasnije obračunali s kriminalom i korupcijom.
Postaje li Hrvatska zbog recentnog vala nasilja i ubojstava za ulagače rizična zemlja od koje će kapital bježati ili barem biti suzdržan?
Ukupna opća financijska situacija i investicijska klima je takva da nema baš puno ulaganja, pa ne treba očekivati ni znatne investicije iz inozemstva u Hrvatsku, a ovo ubojstvo svakako neće pomoći promjeni tog stanja. No izostanak ili smanjenje ulagačkog entuzijazma ne treba posebno pripisivati tom događaju. Da nema globalne financijske krize, sigurno bi ulagači vodili računa i o tome, no sada su takva događanja u drugom planu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu