Više od pet mjeseci radili smo na usklađivanju prijedloga izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju, kojeg je nužno mijenjati s obzirom da je više od 300 tisuća blokiranih računa i više od 12,5 posto nemogućnosti naplate kreditnih aranžmana, naglasio je ministar financija Slavko Linić predstavljajući nova zakonska pravila u kreditiranju.
Ranijih se mjeseci korisnicima najviše najavljivalo limitiranje minusa po tekućim računima, no sada je više novosti u odnosima između banaka i njihovih klijenata. Linić posebno izdvaja ograničavanje dosadašnje prakse banaka da se poseže za različitim oblicima naknada kojima povećavaju svoje prihode. Više definitivno nikakvih dodatnih naknada se neće moći obračunavati nakon potpisivanja ugovora, poručio je Linić, a njegovo ministarstvo će pravilnikom točno utvrditi za kojim od naknada će banke ubuduće moći posezati. Obveza će banaka biti i o svim promjenama u poslovnom odnosu obavijestiti svoje klijente, što po Liniću dosad nije bio slučaj. Promjenjiva kamatna stopa za korisnike kredita je nepoznanica, a koristi se, dodaje Linić, da banke povećaju maržu, pa se izmjenama nastoji jasno definirati promjenjivu kamatnu stopu, kada se ona mijenja, o čemu ovisi njezino korigiranje i jasno će se odrediti što je u toj kamatnoj stopi marža. Posebno se regulira i problem s kreditima kod kojih tijekom otplatnog razdbolja trošak za tečajne razlike bude povećan za više od 20 posto. Kod takvih aprecijacija, a što je posebice izražen problem u slučaju kredita u "švicarcima", korisnicima kredita banke će morati obračunavati prvougovorene kamatne stope.
Što se minusa po tekućim računima tiče, Linić je istaknuo kako banke više neće biti u poziciji jednostrano ukidati i smanjivati dopušteno prekoračenje, te klijentu tražiti jednokratan povrat tog duga. Predlaže se da banke o o ukidanju "minusa" moraju obavijestiti 30 dana prije smanjenja ili ukidanja, te klijentu moraju bez dodatnog troška ponuditi ugovor o otplati u 12 mjeseci. Ako mu to ne ponudi, poručio je Linić, građanin neće biti dužan vratiti to prekoračenje. Linić ističe i kako ukupan trošak s kamatom za potrošački kredit ne smije biti veći od 1 postotnog poena od zatezne kamatne stope, što bi po izračunu u sadašnjim uvjetima bilo oko 11 posto.
"Na taj način dodatno smo zaštitili građane u odnosima s bankama. Za banke će ove promjene definitivno značiti gubitak, zbog čega su i pregovori s njima dugo trajali, no banke su ih uglavnom prihvatile", kazao je Linić.
Premijer Zoran Milanović apelirao je na građane da odnose s bankama ozbiljno shvate kao poslovni odnos u kojemu imaju i osobnu odgovornost. "Dobro gledajte što potpisujete. Budite oprezni i konzervativni kad ulazite u kreditne aranžmane", poručio je Milanović, kazavši da ne stoje tvrdnje kako su građani bili izmanipulirani, što je potvrdio i svojim primjerom i sklopljenim kreditom u švicarskim francima, ali on razumije i potrebu ljudi da riješe svoje životne probleme. Napomenuo je i kako odluka o novim praviima u potrošačkom kreditiranju nema nikakvih veza s nedavnom sudskom presudom u slučaju "Franak".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Konzervativan sam kad plaćam porez i nastaviti cu biti takav.
da mi budemo konzervativni? a koliko je “konzervativnih” kredita samo ove godine digla naša vlada???
Uključite se u raspravu