Premijer Zoran Milanović prozvao je danas predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka jer nije došao na saborsko aktualno prijepodne, upitavši HDZ-ove zastupnike: "Gdje vam je predsjednik? Lobira li za sankcije Hrvatskoj u inozemstvu?"
Milanović je tako reagirao na pitanje HDZ-ova zastupnika Josipa Borića hoće li podnijeti ostavku, kako bi se raspisali prijevremeni izbori.
"Gospodarstvo je u kolapsu, porezi su najviši, plaće svima smanjene, raste nezaposlenost, a 270 tisuća građana je u blokadi", nabrojio je Borić, optuživši premijera i da je slučajem 'lex Perković' naštetio ugledu Hrvatske.
"Gdje vam je predsjednik stranke? Lobira za sankcije Hrvatskoj u inozemstvu? Radi se o lideru opozicije, koji nije bio ovdje kad se o tome glasovalo", uzvratio mu je Milanović.
"Ne spominjite imena ljudi koji su bili bliski suradnici i protežei ljudima iz vaše stranke i vašem predsjedniku", poručio je HDZ-ovcima.
Odbio je tumačenja da je istražno povjerenstvo za slučaj ubojstva emigranta Stjepana Đurekovića nepotrebno.
"Povjerenstva su put prema istini kada nemate dokumente, koji su uništeni. Da vidimo tko je skrivao dokaze i onemogućavao procese koji bi onemogućili zastare", ocijenio je Milanović.
Podsjetio je da je SDP pokrenuo proces ustavnih promjena koji bi onemogućio zastare za teška ubojstva, ističući da "teški ubojica ne smije biti miran".
"Vidjeli ste da je jučer podignuta optužnica protiv jednog čovjeka u 92. godini. Meni preostaje samo da slegnem ramenima i da pričekam sud pravde iz suda. Ima pravde. Pravda je spora i dostižna. Na kraju i za čovjeka kojeg ovdje spominjete pravda je tu pred njim, Hrvatska, Njemačka, danas i najkasnije za sedam mjeseci, to je kratko, jako kratko. Strpite se, nemojte biti nestrpljivi", poručio je Milanović.
Franu Matušića (HDZ) zanimalo je hoće li Vlada financirati izgradnju Pelješkog mosta, ako se odgodi ulazak Hrvatske u schengenski režim.
Matušić je upozorio da je EK danas pokrenula postupak uvođenja sankcija Hrvatskoj zbog slučaja 'lex Perković'.
"Nemojte likovati, ovo je komunikacija EK. Mnogi će reći da je to pretjerano, da nije proporcionalno razini neusklađenosti", odgovorio mu je Milanović.
Ponovio je da je zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s članicama EU izmjenjen u trenutku dok je na stranicama Europske komisije kao službeni dokument stajao pogrešni prijevod direktive kojom je uveden europski uhidbeni nalog.
"Konstatirajmo da je Hrvatska u trenutku izmjena bila usklađena sa službenim tekstom EU. Postupali smo prema hrvatskoj verziji teksta i kasnije priznali da je moguće da se radi o pogrešci", rekao je Milanović, koji je i dalje uvjeren da će se izgradnja Pelješkog mosta financirati novcem EU.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu