Marine traže da u 2021. ne plaćaju koncesiju

Autor: Marija Crnjak , 02. kolovoz 2020. u 22:00
foto: Dusko Marusic/PIXSELL

Marine nisu ušle u Vladine mjere zbog 
sezonalnosti posla, očekuju pomoć barem iduće godine.

Iako se njihove potrebe ovisno o segmentu turizma u nekim detaljima razlikuju, većina poduzetnika u turizma od Vlade će tražiti nastavak mjera za očuvanje radnih mjesta i poslovanja u ovoj godini. Mjere pomoći bit će presudne za opstanak turističkih agencija, koje gotovo ne osjete povratak turističkog prometa. Iako manje pogođene krizom, zbog sezonske prirode posla, marine su bile gotovo izostavljene iz dosadašnjeg dijela Vladinih mjera, zbog čega i dalje traže da ih se oslobodi plaćanja koncesijske naknade za korištenje pomorskog dobra, a krizu koriste da podsjete na neravnopravan položaj po pitanju stope PDV-a.

Kako je u četvrtak izvijestila Udruga putničkih agencija (UHPA), prema njihovoj posljednjoj anketi među članicama, agencije bilježe pad prometa od gotovo 90 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. “Iako trenutno Hrvatska ima značajan broj dolazaka individualnih gostiju, izostaju organizirani, grupni dolasci, kao posljedica pada prometa kod agencija. Upravo to potvrđuje presudnu važnost nastavka mjera potpore za opstanak turističkih agencija“, istaknuo je predsjednik UHPA-e Tomislav Fain. UHPA će stoga tražiti nastavak potpore za očuvanje radnih mjesta do proljeća 2021. godine, u iznosu od 4000 kn po radniku, kao i otpis ili odgodu većine fiskalnih i parafiskalnih davanja, te nastavak osiguranja likvidnosti kroz namjenske zajmove.

Sporne preporuke

Iz UHPA-e upozoravaju i da su sporne epidemiološke preporuke koje onemogućavaju redovno poslovanje turističkim agencijama, organizatorima kongresa i pružateljima usluga turističkog prijevoza, kao i mjere koje ograničavaju uplovljavanje putničkih brodova s više do 200 putnika. Luke nautičkog turizma u najgoroj varijanti ovog će ljeta ostvariti do 50 posto prometa prošle godine, procjena je koju nam je otkrio Sean Lisjak, predsjednik Udruženja marina pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) na temelju razgovora s kolegama.

“Ako nam okolnosti budu išle na ruku, uz dobre meteorološke prilike u 9. i početkom 10. mjeseca i bez nekih epidemioloških ograničenja, mogli bismo doći do 75 posto lanjskog prihoda. Bitno nam je da nemamo velikih otkaza stalnih ugovora o vezu, što čini oko 70 posto ukupnog prihoda marina. Trenutno se bavimo sa 30 posto prihoda koji ne čine stalni vezovi, nego tranziti, ugostiteljske usluge, serviseri, usluge dizanja, spuštanja plovila”, pojašnjava Lisjak. Podsjeća da su marine izostavljene iz programa isplate minimalne plaće, jer zbog sezonalnosti nisu stigle dokazati pad prihoda. Također, marine su u ovoj godini podmirile koncesijsku naknadu za korištenje pomorskog dobra, stoga traže oslobađanje plaćanja koncesije za 2021. godinu, i to fiksnog i varijabilnog dijela naknade, kako se mogući ostvarivi prihod ne bi anulirao davanjima državi putem varijabilnog dijela. Oslobađanje od koncesijske naknade već je predstavljeno kao mjera za turizam, ali vrijedi samo za turističko zemljište u kampovima.

Niža stopa PDV-a

Ukupan iznos stalnog dijela koncesijske naknade luka posebne namjene – luka nautičkog turizma s dospijećem u 2021. godini iznosi ukupno 7,7 milijuna kuna, od čega trećina ide u državni proračun. Treća mjera pomoći koju i dalje traže iz Udruženja marina je snižavanje stope PDV-a za smještaj plovila i nautičara s 25 posto na 13 posto, čime bi se izjednačili njihovi uvjeti poslovanja s usporedivim smještajnim objektima, kampovima. Lisjak pojašnjava kako marine u Hrvatskoj plaćaju 25 posto po općoj stopi koja je jedna od najviših u Europi i godinama su nekonkurentne u odnosu na druge zemlje.

Komentirajte prvi

New Report

Close