"Pred nama je ogroman izazov obraniti kreditni rejting", kazao je Marić, dodavši da smatra kako su ekonomski fundamenti Hrvatske dovoljno snažni za to.
Spomenuo je da postoje i drugi elementi, prije svega segment političke ekonomije, o kojem svi ovih dana pričaju.
"No, izražavam svoju osobnu nadu i vjeru da će se stvari stabilizirati i da ćemo nastaviti istim putem koji smo si zacrtali", poručio je Marić na konferenciji "Kako do više izravnih stranih ulaganja" u organizaciji Udruženja stranih ulagača, Jutarnjeg lista, HGK, HUP-a, Agencije za investicije i konkurentnost i veleposlanstava Australije, Izraela, Japana, Kanade, Njemačke, Norveške, Švicarske i Velike Britanije.
Napomenuvši da nema zastoja u radu Ministarstva financija, Marić je kazao da je fokus i dalje na poreznoj reformi, čiji bi prijedlog trebao bi biti prezentiran krajem lipnja ili početkom srpnja.
>> Propalo izdavanje državnih obveznica
>> Zasad to ne znači plaćanje neizbježnog ceha na račun političkog amaterizma, ali ne zadugo
Istaknuo je i da ne radi razliku između domaćih i stranih ulaganja. "Ulaganja u gospodarstvo koja su usmjerena podizanju vrijednosti, prema novim zapošljavanjima su više nego dobrodošla", istaknuo je ministar.
Ministar gospodarstva Tomislav Panenić, pak, istaknuo je da se politički nemir pokušava prenijeti u gospodarstvo.
"Ovo je situacija koja je politički kritična; nemir se pokušava prenijeti u gospodarstvo. No, vi ste prošli već više ministara i više Vlada i još uvijek poslujete, unaprijeđujete poslovanje", poručio je Panenić sudionicima konferencije te dodao kako je svjestan da je stabilnost propisa i njihovo pozitivno unaprjeđenje ono što zanima investitore, kao i stvaranje još boljeg okruženja za ulaganje.
Kazao je i kako bi se na ovotjednoj sjednici Vladi trebao naći zakon o javnoj nabavi. Najavio je i organizacijsko restrukturiranje Agencije za investicije i konkurentnost te udvostručenje njezina proračuna.
Predsjednik Udruženja stranih ulagača i predsjednik Uprave Siemensa Hrvatska Mladen Fogec ocijenio je da je potencijal koji postoji u Hrvatskoj što se tiče ulaganja jako velik. "Sadašnja politička situacija, relativno nestabilna, ne odgovara nam baš previše, ali mislim da se u budućnosti mora odvojiti politika od stranih ulaganja i generalno gospodarstva", rekao je.
Naveo je primjer Makedonije, u kojoj je politička situacija puno nestabilnija nego u Hrvatskoj, ali napreduje puno brže u pogledu stranih ulaganja i ukupnog gospodarstva.
Fogec smatra da je problem u Hrvatskoj i mentalitet. "Ne trebamo toliko biti okupirani politikom. Bavimo se gospodarstvom i ulaganjima, nije bitno jesu li strana ili domaća", poručio je Fogec.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu