Maletić objavio završno izvješće, Vuić ga skinuo s weba

Autor: Jadranka Dozan , 11. rujan 2014. u 10:03
Marko Lukunic/PIXSELL

Novi šef HPB-a mandat je započeo cenzorskom odlukom zbog završnog dijela izvješća u kojemu bivša uprava osporava objektivnost HNB-ovih nadzornika.

Prvi radni dan Tomislava Vuića u ulozi novog predsjednika Uprave Hrvatske poštanske banke obilježen je i jednim vidljivim potezom koji će neki vjerojatno protumačiti i znakovitim. S internetskih stranica banke nestalo je dan prije objavljeno Izvješće o radu Uprave HPB-a u razdoblju 2009.-2014. Lako je pretpostaviti da je razlog tome završno poglavlje o odnosu s HNB-om i posljednjem izravnom nadzoru, pri čemu je bivša Uprava predvođena Čedom Maletićem iznijela ozbiljne prigovore i optužbe vezane uz nalaze HNB-ovih nadzornika. Ukratko, smatraju ih neobjektivnim, tvrde da nisu utemeljeni na propisima i hrvatskom regulatornom okviru te mogu rezultirati značajnom štetom za banku. 

Iz središnje banke poručili su kako o procesu supervizije nije dopušteno obavještavati  javnost dok on traje, napominjući da je “svakako neuobičajeno” da se u njegovo javno komentiranje upušta uprava kreditne institucije o kojoj se radi. HNB-ove opaske očito su ponukale Vuića da mu jedna od prvih odluka na novoj funkciji bude – cenzorska. Bivša uprava, pak, neće u banci dočekati zaključno izvješće sa zahtjevima HNB-ovih supervizora pa je svoje primjedbe i duboko neslaganje s ocjenama iz zapisnika, osim HNB-u, odlučila i javno izreći. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

Treba dati u javnost sve spletke koje su rađene zadnjih par godina oko ove banke, naročito prošlogodišnju procjenu konzultantske tvrtke koja je uzela 10 milijuna kuna za ništa. Da li je radila u interesu onoga tko im je za to plaćao ili u interesu kupaca. Prosudite sami, sjedište tvrtke je u istoj državi iz koje potječe i kupac, malo je reći – vrata do vrata.

Vuić je i poslan iz Erstea da bi obezvrijedio vrijednost banke jer vjerovatno Erste i dalje “tuguje” što im prošle godine nije prošla njihova smiješna ponuda za kupnju HPB-a.
Sada su upregli i neke HNB-eove nadzornike da svojim spletkama obezvrijede ili umanje imovinu banke da bi je se što lakše dokopali. Gotovo sve firme u vlasništvu države su doživjele sličan scenario prije privatizacije. Prvo instaliraš na rukovodeća mjesta svoje ljude koji počnu rovariti i uništavati tvrtku a potom kada je dotuku svojim “upravljanjem” dođe neki lik sa malo keša i po mizernoj cijeni otkupi tvrtku.
Koliko primjećujem i ovdje se priprema sličan “protokol”. Sve što je državno – narodno, uništi, dotuci, spali i nikom ništa.

New Report

Close