Izravna strana ulaganja (FDI) u Hrvatsku 2012. su dosegnula 1,25 milijardi dolara, što je čak 16,7 posto ili 250 milijuna dolara manje nego 2011., pokazuje UNCTAD-ovo izvješće.
U zemlje jugoistočne Europe se nakon 7,2 milijarde dolara u 2011. lani slilo tek 4,2 milijarde. UNCTAD-ovi analitičari ističu da je pad FDI-a s početkom krize najozbiljnije u regiji pogodio upravo Hrvatsku, navodeći da su sa 6 milijardi dolara 2008. pali na samo 432 milijuna u 2010. Kao jedina iznimka u tom krugu zemalja navodi se Albanija, i to zbog "ulagački prijateljskog poslovnog okruženja i privatizacija". I susjedna nam Mađarska bilježi porast priljeva FDI-a: nakon 5,7 mlrd. u 2011. lani je privukla čak 13,5 milijardi dolara ili 10 puta više nego Hrvatska.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.FDI nije neka sreca i nema veliki utjecaj na razvoj zemalja u razvoju. Madjarska se sa FDI nije ni do sada usrecila-no Hr niti to nemoze dobiti.
Potpuno si u krivu. Doduse, razliak je da li FDI otvara nove pogone, stvara nova mjesta, kao npr kod novih ind pogona ili se samo preuzima psotojeca usluzna tvrtka kao npr banke.
U prvom slucaju, imas nove zaposlene, poreze, doprinose, spillover znanja/tehnologije, potencijalne kooperante itd. sto je +. U drugom slucaju, stvari su vise upitne.
Neke zemlje doslovno su poletile na FDIu, posebice u industriju. Dakako, to ne moze biti jedini koncept razvoja, ali mi nemamo apsolutno nikakva ulaganja od ikoga u ista.
FDI nije neka sreca i nema veliki utjecaj na razvoj zemalja u razvoju. Madjarska se sa FDI nije ni do sada usrecila-no Hr niti to nemoze dobiti.
Uključite se u raspravu