Mađari bi gradili zatvor u Hrvatskoj, Vlada odbila

Autor: Nikolina Buljan / VLM , 27. studeni 2012. u 12:23
Zatvor u Tiszalöku izgrađen po modelu JPP-a/PIX

Mađarski KESZ holding predložio je hrvatskoj Vladi projekt gradnje zatvora kroz model JPP-a, no nadležno ministarstvo i CEI inicijativu su odbili.

Mađarski holding KESZ ponudio je Hrvatskoj Vladi da po modelu javno privatnog partnerstva (JPP) u Slavoniji izgradi zatvor. Mihály Varga predsjednik uprave i većinski vlasnik KÉSZ-a, poslao je pisma namjere Vladi, mađarskom Veleposlanstvu u  Hrvatskoj  te Agenciji za javno-privatno partnerstvo u kojima objašnjava kako je KÉSZ 2008. godine izgradio zatvor u mađarskom Tiszalöku kojim sada upravlja jedna od tvrtki unutar njihova holdinga. 

Takav isti model htjeli su primjeniti i u Hrvatskoj."Telefonski sam kontaktirao ministarstva, Vladu RH i poslao im dokumente, uključujući i pismo namjere, holdinga KESZ iz kojih je sve vidljivo. Ministarstvo financija je jedino reagiralo i na sastanku me uputilo u sljed postupaka za što sam im zahvalan. Ostali kojima su dokumenti poslani ili nisu reagirali ili su kao CEI (Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija) na koji sam upućen preko Ministarstva pravosuđa odgovorili da ne postoji interes za gradnju takvog kompleksa u Slavoniji što nam je bila interesna zona", objašnjava Vjekoslav Beck, predstavnik KESZ-a u Hrvatskoj.  Uz razvoj energetskog sektora jedna od glavnih uloga CEI-a jest i razvoj investicijskih projekata javno privatnog partnerstva i njihova koordinacija, no ipak tvrdi Beck, osim odbijenice Mađari nisu dobili pojašnjenje. Najviše ga ljuti što se stalno priča i piše o privlačenju stranih investitora, a kada do toga dođe, Vlada je apsolutno nezainteresirana. "Moj prvi zadatak je bio izvidjeti potrebe za takvim objektom u Hrvatskoj. Kontaktirao sam ekipu koja bi surađivala na tom projektu od Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje, ETF-a Osijek, odvjetničkog ureda Vesne Škare Ožbolt pa do poslovnih subjekata stručnih za realizaciju tako velikog projekta poput Elektrokem iz Zagreba, Sokola iz Vinkovaca i drugih", kaže Beck.Mađarski holding KESZ  uložio bi svoj novac, izgradio zatvor te bi se kasnije bavio održavanjem zatvora, zapošljavanjem čuvara i kompletnim rukovođenjem kompleksom.

Graditeljstvo je glavna djelatnost  ovog holdinga unutar kojeg posluje 60 tvrtki koje se uz građevinu bave i iznajmljivanjem nekretnina.O razlozima nezainteresiranosti nismo uspjeli više saznati ni u Ministarstvu pravosuđa. Kažu kako su KESZ-u odgovorili da Hrvatska nema trenutačno potrebu za gradnjom zatvora u Slavoniji po JPP modelu. "Ako se to promijeni, kontaktirat ćemo mađarski holding KESZ kao i sve druge zainteresirane", napominju u Ministarstvu.Beck napominje kako nisu inzistirali da se zatvor gradi u Slavoniji, no okolica vojnog poligona u Gašinci kod Đakova im se učinila kao idealna pozicija, a uz zatvor su planirali graditi peletanu odnosno elektranu na biomasu čiji bi višak toplinske energije usmjerili na zagrijavanje oko dva hektara staklenika.  No čini se kako od zatvora neće biti ništa iako su projekti ovakvog tipa kroz model javno-privatnog partnerstva uz energetiku bili glavni razlog svibanjskog posjeta premijera Zorana Milanovića mađarskom kolegi Viktoru Orbanu. Još prije posjeta Budimpešti najavljeno je kako će dva premijera razgovarati o suradnji Mađarske i Hrvatske na području  provedbe inicijativa od zajedničkog interesa u području energetike i infrastrukture u što spada i ideja o zatvoru u Slavoniji . 

Komentari (1)
Pogledajte sve

evo što je pravna država, za jednog kandidata odmah izgradnja zatvora, valjda bi ga i uposlili na izgradnji da ne leži besposlen

New Report

Close