Sporazum o suradnji luka Aleksandrija i Rijeka kojeg su u Kairu potpisali predsjednici vlada Hrvatske i Egipta Mostafa Madbouly i Andrej Plenković otvara vrata jačanju povezanosti, koja je važna u oba smjera.
EU je za Egipat najvažniji trgovinski partner, s udjelom od 25 posto ukupne razmjene sa svijetom, a Rijeka već ostvaruje suradnju s klijentima s egipatskog tržišta, no cilj je, kako je ocijenio Marko Mišković, član Uprave Luke Rijeka, da Rijeka postane i najvažnija ulazna i izlazna točka za Egipat u srednjoj i jugoistočnoj Europi.
”Povezivanje Sueskog kanala i strateški vrlo bitnog Egipta s lukom Rijeka, jednom od najdubljih u sjevernom Jadranu, ojačat će stratešku poziciju Hrvatske kao transportnog i energetskog središta u tom dijelu Europe”, rekao je Plenković.
Pozitivna iskustva
U sklopu službenog posjeta premijera i gospodarstvenika održani su i razgovori 16 hrvatskih tvrtki i 20-ak egipatskih. Neke od hrvatskih tvrtki poput HS Produkta, nisu do sada bile prisutne na egipatskom tržištu, no jedan dio nastojao je obnoviti nekadašnje dobre odnose i suradnju s egipatskim tvrtkama. Takav je primjer Elektroprojekt, koji je po riječima direktora poduzeća Davora Paradžika, posljednji posao u Egiptu odradio 1987.
”Mi u Elektroprojektu očekujemo da će B2B sastanci otvoriti nove prilike za suradnju na energetskim i infrastrukturnim projektima u Hrvatskoj i Egiptu, gdje su nam iskustva pozitivna”, kaže Paradžik.
Razgovore su vodili i predstavnici Odašiljača i veza, koji traže nove poslovne prilike i nastavak aktivnosti u Egiptu, započetih proteklih godina. Zagrebačka tvrtka Tesla, pak, za svoje je rješenje u digitalnoj transformaciji obrazovanja pokušala zainteresirati egipatsko Ministarstvo obrazovanja.
Tržište od 110 mil. stanovnika
”Ponosni smo na trajnu suradnju egipatskih i hrvatskih tvrtki u području energetike. Naša tvrtka gradi platformu s hrvatskim i grčkim tvrtkama u Jadranu, a hrvatska Ina sudjeluje u koncesijama za naftu i plin u Egiptu”, istaknuo je egipatski premijer Madbouly.
Osim gospodarske suradnje i poslova koji se otvaraju na tom velikom tržištu od 110 milijuna stanovnika, s Egiptom Hrvatsku sve više vežu i radnici koji dolaze na rad u Hrvatsku. Lani im je izdano 6,5 tisuća dozvola, a po riječima predsjednika HGK Luke Burilovića, naši građevinari za egipatske radnike kažu da su iskusni zidari, keramičari i krovopokrivači.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu