Autor: © Portal croenergo.eu (J.A.) / ENERGO MEDIA SERVIS
Kad jednom posjetite Ludbreg, mjesto od kojih 8000 duša smješteno u Varaždinskoj županiji, budite uvjereni nikad više nećete proći pored ulične svjetiljke kao da je nema ili kao da je to najbanalnija stvar na svijetu.
Doduše, nakon ludbreškog iskustva nećete postati Cesarić i uličnoj lampi spjevati pjesmu, ali ne samo što ćete uočiti njeno postojanje nego ćete nakon prosvjetljenja poput onoga što se dogodilo meni nakon razgovora sa Zvonkom Magićem, utemeljiteljem i vlasnikom tvrtke ENERGYPLUS, propitkivati kvalitetu svjetla kojeg baca na put, njenu energetsku učinkovitost, utjecaj na okoliš… Ne manje važno, pitat ćete se i koliko njeno postavljanje, održavanje i potrošnja košta društvenu zajednicu koju, ako niste zaboravili, kao porezni obveznik punite baš vi.
Može to puno bolje, kvalitetnije i šparnije, zaključit ćete i bit ćete u pravu jer su vam se nakon razgovora s Magićem konačno upalile lampice. Tako bi se u najkraćem mogao svesti opći dojam što ga na neupućenog korisnika i ovisnika o rasvjetnim tijelima ostavlja posjet ludbreškoj tvrtki ENERGYPLUS, specijaliziranoj za proizvodnju opreme za energetsku učinkovitost i pionirima razvoja domaće LED rasvjete. Termin je anglosaksonska kovanica (Light emiting diode) a na hrvatski bi se mogao prevesti kao svijetleći poluvodički element. Iako je ENERGYPLUS u svom novom projektu tek 5 godina, već su utrli put prema na samome vrhu dobro osvijetljenoga svijeta.
Neka bude svjetlo
No, priča o Zvonku Magiću i njegovoj tvrtki traje znatno duže od pet godina, u biznisu su već 30 godina i da bi se razumjela snaga, ambicioznost i uspjeh projekta koji danas vodi, valja znati i ponešto iz poslovne prošlosti.
"Tehnologije su se mijenjale, ali stil je uvijek ostajao isti. Svaki projekt koji smo smislili i počeli razvijati nikad nismo napuštali dok nismo ostvarili cilj. Da bismo u tom uspjeli osim odlučnosti najvažniji nam je bio oslonac u vlastitu pamet i inventivnost", kaže Zvonko Magić.
Tvrtka je osnovana je 1985. godine kao samostalni obrt iz kojeg se kasnije razvilo nekoliko joint venture poduzeća. Sjedište poduzeća nalazi se u industrijskoj zoni Ludbreg-istok. Od početka 2010. godine ENERGYPLUS d.o.o. u potpunosti je u vlasništvu Zvonka Magića.
Tvrtka trenutno zapošljava 90 zaposlenika i pokriva tri segmenta: proizvodnju i obradu metalnih dijelova, obnovljive izvore, a posebno se izdvaja projektiranje i proizvodnja opreme za energetsku učinkovitost odnosno proizvodnja profesionalne LED rasvjete za unutarnje i vanjske prostore.
Fotografija: Zvonko Magić, predsjednik Uprave tvrtke ENERGYPLUS d.o.o.
No zašto su se prije pet godina, uz zadržavanje ostalih proizvodnji, posebice fokusirali baš na LED rasvjetu?
Klaster za uspjeh
"Dvije su okolnosti bile presudne. Veliki igrači koji su se tada pojavljivali na tržištu nisu bili veliki po stručnosti u LED tehnologiji jer im je djelatnost bila mehanika i elektrika. Druga okolnost bila je da smo vidjevši LED rasvjetu koja nam dolazi iz Kine, posjetili Kinu, i uvidjeli da mi možemo puno bolje, kvalitetnije i inovativnije", priča nam Zvonko Magić, predsjednik Uprave, pojašnjavajući da su točno odredili okvir i nišu u kojem žele biti najbolji.
To je proizvodnja profesionalne industrijske rasvjete (za interijere i eksterijere, primjerice tvorničkih hala, hangara, skladišta, komercijalnih prostora i javnih objekata) kao i vanjske rasvjete. Zajedno s prijateljem Darkom Crha i njegovom tvrtkom Data Link iz Bjelovara odlučili su da naprave zajednički poduzetnički poduhvat.
Naša LED rasvjeta je gotovo 80% posto hrvatski proizvod, dok se komponente koje nisu dobavljive u Hrvatskoj nabavljaju isključivo iz Europske Unije ili SAD. Naša namjera je i cilj osmisliti i proizvesti konkurentan hrvatski izvozni proizvod Made in EU što smo i postigli.
Fotografija: ENERGYPLUS – Naši proizvodi spadaju u sam vrh europske kvalitete
Da bi u tome uspjeli u Energy plus morali su pronaći partnere i s njima utemeljiti klaster. Uz Energy plus kao nositelja to su sve redom domaći proizvođači: Data Link (Bjelovar), Metal-product, Šestan-Busch, Omega, Gumiimpex i drugi.
"S tim tvrtkama, koje zajedno zapošljavaju preko 500 radnika, postavili smo ambiciozan cilj: da ostvarimo u Hrvatskoj do sada neostvarenu sinergiju u tehnologiji visoke energetske učinkovitosti i ekološke besprijekornosti. Iako se radi o značajnom pozicioniranju hrvatske industrije u odnosu na širu regiju, većina institucionalne podrške ostaje tek na deklarativnoj razini. Unatoč tomu naši proizvodi spadaju u sam vrh europske kvalitete.
Dok gledamo kratki film na kojem se uz efektnu glazbenu posadinu sa hitom Phill Collinsa "Dance into the light" pred nama niže proces izrade LED uređaja od elemenata koji pristižu iz svih pogona članica hrvatskog klastera u istom trenu u dvorani pred nama radnice završavaju spajanje jednog uređaja, stručnjaci obavljaju njegovo ispitivanje, a samo jednu sobu dalje Ivica Mlinarić, član tima svjetoltehničkih projektanta, na računalu izrađuje plan i proračun za ugradnju 150 LED rasvjetnih tijela u veliko logističko skladište suvremenog šoping centra.
Fotografija: Ivica Mlinarić, član tima svjetoltehničkih projektanta tvrtke ENERGYPLUS d.o.o.
U skladištu će biti korišten najnoviji proizvod E+ HB 380 21000. Broj 21.000 označava broj lumena odnosno svjetlosnih jedinica koje se emitiraju iz izvora svjetlosti, što donosi iznimnu rasvijetljenost, a efikasnost diode je 160 lm/W što predstavlja sam vrh današnjeg razvoja tehnologije rasvjete.
Uređaji s mozgom
"Važno je istaknuti da mi ne izrađujemo žarulje nego inteligentne elektroničke uređaje koji proizvode svjetlo i komuniciraju s korisnicima. Njihova superiornost iskazuje se i u uštedi: profesionalna LED rasvjeta je od 50 do 80 posto štedljivija u odnosu na drugu rasvjetu.
To možda zvuči kao znanstvena fantastika, ali u Hrvatskoj već postoje tvrtke koje koriste sve prednosti ENERGYPLUS profesionalne LED rasvjete. Uzmimo na primjer veliko skladište u koje se ulazi povremeno, a ni tada se ne koristi čitav prostor. Za takav slučaj naša LED rasvjeta programirana je tako da reagira na ulaz, prolazak i izlaz osobe u određenom prostoru, a to znači golemu uštedu. Sve se to radi po narudžbi, a uz to korisnik dobiva višegodišnju proizvođačku garanciju.
Fotografija: ENERGYPLUS – Ne izrađujemo žarulje nego inteligentne elektroničke uređaje koji proizvode svjetlo i komuniciraju s korisnicima
Pouzdanost LED sustava ogleda se i u javnoj rasvjeti, primjerice osvjetljavanju gradskih ulica i autocesta. Osim što je izuzetno otporna na atmosferalije, uz pomoć kvalitetne optike takva rasvjeta može znatno podignuti sigurnost u prometu, posebice kad su pješačke i biciklističke staze posrijedi.".
Prodor na inozemna tržišta
Ono što je u Njemačkoj – gdje najduže posluju – kupcima sasvim razumljivo u Hrvatskoj je još uvijek – nepoznanica. Uređene države imaju i segment potrebne rasvijetljenosti detaljno standardiziran, o tome što znači da o dobrom osvjetljenju potrošači mogu dobiti brzu i točnu informaciju. Loša roba kod njih ne prolazi.
"Za razliku od inozemnih tržišta, kod nas prave i kvalitetne informacije još uvijek nedostaju široj zajednici, tako da dosta truda ulažemo u edukaciju", kaže Nikolina Dušak, voditeljica marketinga.
"Svjetlosno obrazovanje", odvija se u dva segmenta. Putem predavanja i radionica u školama edukacijski tim Energy plusa odgaja nove generacije pokušavajući preoblikovati uobičajene predrasude o svjetlu upoznajući i o kvalitativnim razlikama u korist profesionalne LED rasvjete.
Fotografija: Nikolina Dušak, voditeljica marketinga tvrtke ENERGYPLUS d.o.o.
No, žele i potaknuti učenike u smislu profesionalne orijentacije, odnosno da svoje obrazovanje usmjere prema zvanjima koje se traže u Energy plusu.
"Mi trebamo vrhunske stručnjake za fiziku, matematiku, optiku, elektroniku… Kažemo učenicima, ako završite te struke – ne brinite za posao.", ističe Magić.
Gospođa Dušak pak napominje kako je edukacija dobrodošla i potrebna i onima koji u tijelima lokalne samouprave odlučuju o javnoj rasvjeti.
"Znamo za više primjera gdje lokalna zajednica postavlja zastarjelu javnu rasvjetu. Ta rasvjeta osim što je energetski neefikasna u odnosu na nove tehnologije ima i ozbiljne ekološke mane. Sigurno je i da će se za već za koju godinu, sukladno europskim standardima, opet morati mijenjati. No ove činjenice mnogo puta nisu dovoljne. Nabavljaju se stari sustavi, uz navodni argument da je kvalitetan LED skup i ekskluzivan!", ističe Dušak.
"To naravno nije ili barem ne mora biti tako", i dodaje kako je upravo zbog toga tvrtka prema tijelima lokalne samouprave spremna ponuditi modele LED rasvjete po posebno pristupačnim uvjetima.
"S obzirom na kvalitetu rasvjetnih tijela kao i konkurentnu cijenu čime se klijentu omogućuje povrat investicije unutar garantnog roka kojeg dajemo kao proizvođač na rasvjetna tijela svakako preporučamo da se kod investicije u energetsku učinkovitost primjeni moderna LED tehnologija koja je uz visoku razinu ušteda i ekološki najprihvatljivija. Dakle, ovdje se uvelike radi i o implementaciji društveno odgovorne komponente u poslovanju pojedinog subjekta ili jedinice lokalne samouprave", ističe Krunoslav Lisjak, savjetnik Uprave.
Fotografija: Krunoslav Lisjak, savjetnik Uprave tvrtke ENERGYPLUS d.o.o.
Ono što je posebno važno je da se putem suradnje sa domaćim klasterom direktno doprinosi razvoju i jačanju kapaciteta hrvatske LED industrije, a uz inozemne narudžbe i do snažnijeg pozicioniranja naše visokotehnološke industrije u odnosu na širu regiju.
Dok nakon obilaska pogona šećemo gradskim trgom naši domaćini pokazuju markaciju temeljenu na lokanoj legendi.
Prema njoj Ludbreg je središte svijeta. Naime, mnogi svjetski gradovi nalaze se na koncentričnim krugovima čije središte je upravo u Ludbregu (prvi krug Varaždin-Čakovec-Koprivnica, drugi Zagreb-Maribor-Kapošvar, treći Beč-Budimpešta-Trst, itd).
Sad bi toj oznaci, slažemo se, trebalo dodati i epicentar dobrog svjetla.
Štedljivo i ekološko svjetlo
"Kod profesionalne LED rasvjete nema muljanja", svaki njen segment je mjerljiv pa tako i izravna ušteda u odnosu na klasičnu rasvjetu, kaže Krunoslav Lisjak. Razina potrošnje električne energije vrlo se lako može izračunati i usporediti kroz višegodišnji period.
S obzirom da smo posebno fokusirani na projekte sa kraćim rokom povrata i svakako unutar garantnog perioda, korisniku se otvara mogućnost samofinanciranja iz ostvarenih ušteda (tj. ESCO modeli).
Uz to, za veće projekte postoje mogućnosti direktnog financiranja čime se omogućuje puna implementacija projekta na brz i efikasan način uz trenutno generiranje ušteda.
Doprinos ekologiji i društveno odgovornom poslovanju očituje se kroz smanjenje emisije štetnih plinova: CO2, SO2 te NOx. Primjerice u životnom vijeku od npr. 80.000 h LED svjetiljke HB380 u industrijskom pogonu standardne veličine mogu se uštedjeti: 2.171.600 kWh električne energije, 1.520 tona CO2, 10,86 tona SO2 te 3,25 tona NOx.
Osim toga proizvodi su ekološki i ne sadrže živu, olovo, kadmij-bromid ili druge štetne sastojke. Profesionalna LED rasvjeta znatno smanjuje svjetlosno zagađenje, a uz to se ne emitiraju štetna UV i IC zračenja.
Sve više projekte energetske učinkovitosti prepoznaju institucije poput Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao i strukturni fondovi.
No još uvijek je potrebno mnogo strpljivosti da se prepozna izuzetan potencijal koji nosi tržište energetske učinkovitosti za opći rast industrije i gospodarstva u Hrvatskoj.
Oni koriste ENERGYPLUS svjetla
Navodimo samo neke od korisnika kod nas i svijetu. Domaći korisnici: Ad plastik, Baotić grupa, Brodogradilište Viktor Lenac, Calzedonia Hrvatska, Coca Cola Hrvatska, Đuro Đaković Holding, gradovi Ludbreg, Omišalj i Prelog, ELKA Grupa, Franck d.d., Hespo – Hilding Anders group, Hrvatska obrtnička komora, Končar-ugostiteljska oprema, Gavranović d.o.o., Gumiimpex, OMCO Grupa, Perutnina Pipo d.o.o., Podravka d.d. , TMT d.o.o., Tehnix d.o.o., Rasco d.o.o.. Strani korisnici: MAGNA Konzern – razne lokacija Njemačka i Austrija, Mercedes- Benz, UPM – United Paper Manufacturers, Anglia Limited, Cineplex Wien, Graphitwerk, Freyung…
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu