Ljekarnička komora: Novim Pravilnikom ugrožena opstojnost ljekarni

Autor: Agencija VLM , 07. ožujak 2014. u 09:46
Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Novim su odredbama veledrogerijama smanjeni prihodi, pa iz njih ne mogu pokriti najosnovnije troškove poslovanja, smatraju u komori

Dana 31.siječnja 2014. u Narodnim novinama objavljen je Pravilnik o izmjenama Pravilnika o mjerilima i načinu određivanja cijena lijekova na veliko i o načinu izvješćivanja o cijenama na veliko.

Izmjenom Pravilnika uvedene su tzv. diferencirane marže na lijekove čija je proizvođačka cijena: do 19,99 kuna veleprodajna marža iznosi 8,5%, od 20,00 do 99,99 kn VPM 6,0%, od 100,00 do 499,99 kn VPM 4,0%, od 500,00 do 999,99 kn VPM 2,0%, na lijekove preko 1.000 kn VPM 1%.

Novim su odredbama veledrogerijama smanjeni prihodi, pa iz njih ne mogu pokriti najosnovnije troškove poslovanja, a kamoli dio njih kroz poslovne ugovore prenijeti na ljekarne, poručuju iz hrvatske ljekarničke komore.

 "Izmjenjenim odredbama Pravilnika veledrogerije su uspijevale pokrivati troškove poslovanja, distribucije lijekova do bolnica i ljekarni, amortizirati financijska potraživanja od bolnica i dio rabata prenijeti ljekarnama. S obzirom da bolnice kasne s plaćanjem prosječno oko 600 dana, a neke su im dužne i više od tri godine, veledrogerije su bile primorane podići kredite, na čije kamate danas plaćaju godišnje 100 milijuna kuna. Smanjenjem marži, odnosno prihoda upitno je i vraćanje navedenih kamata", poručuju iz komore.

U komori ističu kako je ministar zdravlja, novi Pravilnik prihvatio na prijedlog HZZO-a, uz obrazloženje provedbe reformskih mjera i uštede 100 milijuna kuna zdravstvenom sustavu.

"Izračun HZZO-a nije točan i neće donijeti očekivane uštede. Pogodovati će samo nekim proizvođačima, ponajprije onima koji imaju skuplje lijekove (iznad 100 kuna). Sustav utvrđivanja cijena lijekova za HZZO određen je drugim Pravilnikom – Pravilnikom o mjerilima za stavljanje lijekova na osnovnu i dopunsku listu. Nema nikakvih ušteda za zdravstveni sustav ili državni proračun, a posebno ne za domaću farmaceutsku industriju, koja je generička i čiji su lijekovi svakim danom sve jeftiniji", smatraju u komori.

Komentirajte prvi

New Report

Close