Ministar financija Slavko Linić kazao je sinoć, govoreći o reformama koje je pripremilo i primjenjuje Ministarstvo financija, da interesne skupine, kojima reforme ne pašu i donose im promjenu ponašanja, čine sve da budu glasne i zaustave reforme.
Pretpostavlja se da je ovo odgovor predsjedniku HUP-a Ivici Mudriniću koji je jučer u Dnevniku HTV-a izjavio kako je ministar financija Slavko Linić prije neki dan izjavio kako je podbacio javni sektor.
Podaci pokazuju da je privatni sektor povećao ulaganja, što znači da je problem u sustavu, kazao je Mudrinić. Naglasio je da je ukupno porezno opterećenje poraslo i to je razlog što nema investicija. Imamo na stotine investicija koje čekaju, ali nisu došli do dozvola. Mislim da bi Vlada trebala u svoje krugove uvesti 'kompetencije' kako bi 'sredila' javni sektor, ograničila troškove, privatizirala ono što se mora privatizirati te osmislila pravu strategiju, poručio je Mudrinić.
Linić je gostujući u emisiji "Pressjek" riječke televizije Kanal Ri rekao da je jedan od razloga zašto je agencija Fitch snizila prognozu kreditnog rejtinga Hrvatske to što previše optimistički gledamo na to da investicijama možemo preokrenuti društveni proizvod.
Dodao je da je loše ocijenjeno što nisu smanjeni troškovi zaposlenih te da je "očito ocjena da smo mogli više".
Komentirajući pad BDP-a za 1,9 posto u trećem tromjesječju u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, Linić je rekao da je zadnji kvartal imao mali rast u odnosu na prethodni, da se neka poboljšanja događaju, ali da su nedovoljna.
Govoreći o prognozi Vlade o rastu BDP-a u 2013. za 1,8 posto, Linić je rekao da vjeruje da će se nešto učiniti s predstečajnim nagodbama, da će se osposobiti realni sektor da počne raditi, vraćati ljude sa zavoda za zapošljavanje i investirati.
Istaknuo je da se uspjelo dosta učiniti u preustroju trgovačkih društava u vlasništvu države i da će se još učiniti do kraja godine te da Vlada traži od dužnosnika, ministara i direktora državnih tvrtki da se okrenu investiranju.
Složio se da je dosta kritičan prema čelnim ljudima državnih tvrtki kazavši da su najteže reforme trebale biti u HŽ-u, da se tamo dogodilo dosta promjena, ali da se promjene osjete jedino u toj tvrtki, a da su jednostavnije promjene trebale biti u AC Rijeka-Zagreb, Hrvatskim cestama, Hrvatskim šumama, HEP-u, Plinacrou, drugima.
Na upit zašto ne mijenjaju uprave u tim tvrtkama, Linić je rekao da se u to "ne bi htio petljati" da je "tu ipak politika Vlade i užeg kabineta" i da je "to ono što oni moraju odlučivati".
Dodao je da će Vlada morati dati odgovore na pitanja tko je od njih sposoban, tko je napravio ili će napraviti promjene i što dalje s njima.
Linić je još kazao da je porez na nekretnine velika i teška novina, a odgovarajući na pitanje zašto se ne uvodi porez na imovinu, kazao je da se automobili i jahte već oporezuju, ali da su problem dionice, štedni ulozi i umjetničke slike te da će se to još razmatrati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kad će olinjalom postati jasno da je nizom loših mjera stvorio antipoduzetničku klimu u zemlji? Čini se nikada – jer tada ne bi fantazirao o uvođenju poreza na dionice. Ako on misli oporezivati vlasništvo u trgovačkim društvima to je dokaz da je u službi krupnog kapitala koji želi za par kuna prisvojiti sve tvrtke. OSTAVKA, druže Liniću, OSTAVKA je vaša jedina opcija
U Hrvatskoj se ne isplati raditi .
Najbolje je čekati na Burzi da se zaposlite u Javnom sektoru , na Državnim Jaslama . Ili da danima pohađate razne doktore i skupljajte liječničku dokumentaciju te tražite penziju .
Iako ste mladi imate veliku šanšu da dobijete mirovinu .
Mnogima je to uspjelo već u tridesetm godinama .
Ljudi su racionalni i ulažu trud tamo gdje je najisplativije .
Glupo je raditi u Realnom sektoru samo za poreze ,doprinose i ostale štibre i harače !
Porez kojim su oporezivani poduzetnici iz Realnog sektora :
25 % PDV na razliku u cjeni
20 % porez na dobit
12 % porez
18 % prirez u Zgb
i sada kada idete kupiti Mercedes platite opet porez 14 %
pa onda 10 % carina
pa na sve to opet PDV 25 %
pa porez na auto godišnje
pa cestarine
pa porez na osiguranje
pa porez na tehnički i regitraciju
pa porez na svaku litru benzina
i t.d…..
nema kaja oporezivanju
gospodarstvo su uništili največim porezima na svjetu !
Kako ćete prepoznati Vladu koja će izvući Hrvatsku iz krize ?
Smanjit će sve poreze Realnom sektoru 50 %
Dobro , ne morate kupiti Mercedes , kupite dionice .
I na dionice od dividende ćete platiti porez 12 % i prirez 18 % Zgb.
Ili kupite nekretninu ?
Opet ćete morati platiti porez kod kupnje i svake godine ćete plaćati porez na imovinu .
U Hrvatskoj se najviše isplati ne raditi .
A ako imate kaku lovu odmah ju potrošite na hranu i piće , sve pojedite , popijte i poserite pa vam nemogu ništa uzeti !
Ito nije kraj deranju kože porezima od ovih Gulikoža :
Kad jednog dana otegnete papke ,
vaši će dragi nasljednici morati platiti porez na ostavljenu im imovinu ,
na vaš dom ,
na vašu vikendicu ,
na vaš auto ,
na vašu tvrtku ,
na vaš obrt ,
na vašu grobnicu…..
Ni to neće biti kraj oporezovanju !
Vaši će nasljednici opet morati plaćati porez na nasljeđenu imovinu !
Mida
da dopunim sliku ;
1. akontacija poreza na dobit za narednu godinu
2. davanja na plaću 100%
3. komunalni troškovi ( slivne vode, zaštite svega mogućeg, spomenička renta, prićuva, komunalne naknade…. )
4. troškovi registracije vozila i troškovi održavanja i korištenja, a koji su na neto cijenu opterečeni spiralno gornjim redosljedom 80%
5. komunikacije na neto trošak 100% naknada i poreza
6. obvezan mito za normalne i zakonske usluge ili razmatranje tvoje ponude uopće
Kada sve zbrojiš dobije 100% od dobiti. Ako nema dobiti onda je gubitak.
država je zadržala svu gomilu SFRJ administracije. Zadržala je i SFRJ porezne zakone i razne dopune i akte državnih nameta.
U zemlji slobodnog tržišta, demokratskog uređenja sa SFRJ poreznim zakonima je prava drama aspurda i nespojivih mogućnosti.
Porezni zakon i kao takvo cijelo društveno uređenje SFRJ-a koji mi danas koristimo samo umjesto Dinara nam piše Kuna i umjesto SFRJ piše RH u poreznom zakonu, imalo je smisla u SFRJ.
Naime taj zakon je SFRJ jamčio destimuliranje privatnog sektora i ostavio mogućnost klasičnog uništenja bilo koga koje iskako iz “Svi za jednoga, jedan za sve “.
Danas koristimo isti zakon bez ideje i cilja, a više neznam dali je Vlast blesava i to ne vidi ili namjerno opstruiraju tu činjenicu radi lakog manipuliranja privatnog sektora.
Pitam se tko ima koristi od toga ?
Država ? Nema
Privatni sektor ? Nema
Državni i javni djelatnici ? IMAJU
Istina može biti samo jedna !
(cenzurirao g.Vjeko)
[emo_kuna]
Koje su to Interesne skupine? Imenijte ih! Nabijte im veče poreze a ne poklanjajte im bsplatnu mladu radnu snagu ( 1600kn na račun poreznih obveznika).
G. Liniču više hrabrosti molim!
Uključite se u raspravu