Vlada je na svojoj jučerašnjoj sjednici prihvatila Nacrt prijedloga zakona o tržištu plina te ga uputila u saborsku proceduru na donošenje po hitnom postupku. Hitnost je nužna kako bi se na vrijeme mogli donijeti podzakonski akti koji uređuju tržište.
Privatnici ispituju isplativost
Naime, zakon daje opće smjernice, a ključne poluge liberalizacije tržišta su pravila raspodjele korištenja skladišta plina kao i metodologija utvrđivanja tarifnih stavki za javnu uslugu u opskrbi. Ta dva dokumenta će pokazati isplati li se privatnim plinskim operaterima uopće ulaziti u posao ili ih država preniskim cijenama želi držati podalje. Ovi podzakonski akti bi se trebali donijeti u roku od tri mjeseca od donošenja samog zakona, a najkasnije do 1. travnja kad počinje utiskivanje plina u podzemno skladište.
Neslužbeno se može čuti da je Vlada ubrzano stavila ovaj zakon na dnevni red zbog dolaska potpredsjednika Europske komisije za Energetsku uniju, Maroša Šefčoviča, narednog tjedna u Zagreb, a gdje bi trebalo doći i do definitivnog blagoslova EU za bespovratnih 102 milijuna eura za projekt LNG-a na Krku. Naime, jedan od uvjeta Bruxellesa za ovu potporu je i liberalizacija tržišta plina u Hrvatskoj, a koja još nije u potpunosti zaživjela.
Najveći privatni plinski igrači na hrvatskom tržištu, RWE i PPD, podržavaju donošenje novog Zakona te očekuju da bi on trebao omogućiti liberalizaciju plina. Već u javnoj raspravi su bili najglasniji iz RWE-a gdje su tvrdili da je čitav zakon preopćenit i da neće napraviti pomak u liberalizaciji tržišta, a takvog stava su i sada. Njihovi prigovori se odnose na ulogu i način određivanja opskrbljivača na veleprodajnom tržištu (OVT) plina, način rezervacije i korištenja kapaciteta skladišta plina, metodologiju utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom i zajamčenu opskrbu te utvrđivanje referentne cijene na veleprodajnom tržištu.
Još regulirano za kućanstva
Problematični su im i mehanizmi sprečavanja zloporabe OVT. Predlagatelj je uvažio RWE-ove primjedbe za terminski plan donošenja zakona i pratećih podzakonskih akata. "Zadovoljan sam što je i premijer najavio da zakon mora biti što prije donesen, a u dokumentima i izrijekom stoji da sve mora biti gotovo do 1. travnja. Još nam ostaje da vidimo kakva će cijena biti postavljena u podzakonskim aktima pa ćemo onda moći reći nešto više", kazao je Mladen Čavić, direktor za regulatorna pitanja u RWE-u.
Sabina Škrtić, članica Uprave Energia Naturalisa (ENNA), krovne tvrtke energetskog igrača Prvo plinarsko društvo (PPD) ističe da su zadovoljni novim zakonom te očekuju da će sam zakon i sva potrebna regulativa za liberalizaciju tržišta biti doneseni u roku. "PPD je stava da je novi Zakon o tržištu plina dobar i da razrješava nedoumice koje su se pojavljivale u prijašnjoj regulativi. Činjenica je da donosi okvir za liberalizaciju tržišta, iako još neko vrijeme ostavlja reguliranu cijenu u segmentu kućanstava", kaže Škrtić te dodaje da očekuje da će i prateći podzakonski akti biti doneseni na vrijeme, prije 1. travnja, kako bi se svi operateri mogli početi pripremati za ogrjevnu sezonu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu