Postizanje gospodarskog rasta u Hrvatskoj ovisit će o tome u kojoj će mjeri poduzetnici, a posebno izvoznici, moći doći do novca za financiranje svojih projekata, ustvrdio je ministar financija Boris Lalovac na skupu udruženja Hrvatski izvoznici, održanom danas pod nazivom "Ekonomske politike Republike Hrvatske i očekivanja za 2015."
Temeljni problem je kako financirati projekte, kaže Lalovac napominjući da je bankarski sustav stabilan i novca ima, ali se vrlo teško uspostavljaju kanali i mogućnosti plasmana toga novca u privredu.
Posebno je, po njegovim riječima, važno financiranje građevinskih i izvoznih poslova. U tom poslu je, kaže Lalovac, Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR) često usamljena te je pozvao na suradnju poslovne banke i Hrvatsku narodnu banku (HNB).
Brzina izlaska iz krize riječima ovisi o tome kojom brzinom će novac biti ubrizgan građevinarstvu i izvoznicima, istaknuo je Lalovac. Ako to izostane, i 2015. bit će godina bez gospodarskog rasta, napomenuo je.
"Visoko akumulirana štednja ništa ne znači ako nije u privredi", kaže Lalovac. Smatra da je trenutak za snažniji ulazak equity fondova u hrvatsko gospodarstvo, koji će biti više spremni na podjelu rizika nego što su to banke. Najavio je i da će HBOR izravnije nego do sada nastupati prema poduzetnicima.
Govoreći o potezima Vlade koji slijede, najavio je Lalovac je najavio da će Vlada nastaviti rad na najavljenoj reformi oporezivanja plaća, po načelu širenja porezne baze i smanjivanja poreznih stopa.
Braneći takvu poziciju Vlade, Lalovac je oponirao predsjedniku Savjeta za gospodarstvo predsjednika Republike Hrvatske Borisu Coti, koji upozorava da sve što može povećati domaću potražnju, a veće plaće ulaze u tu skupinu, u teoriji može povećati uvoz, kao i stimulirati poduzetnike da svoje projekte ostvare na domaćem tržištu a ne u izvozu. U tome smislu, po Cotinom mišljenju može doći do pada izvoza. Suprotno, tvrdi Cota, smanjivanje domaće potražnje može biti izvozni stimulans za poduzetnike.
No, Lalovac odgovora da Hrvatska ima nekonkurentni sustav oporezivanja rada i smatra da je smanjivanje viših poreznih stopa, kao one od 40 posto, dobar smjer u podizanju konkurentnosti rada i izvoza.
Velik dio kompanija koje u većoj mjeri plaćaju porez od 40 posto na plaće svojih radnika izvozno su orijentirane, pa je snižavanje stopa dobro za izvoznike koji će moći zadržati stručnjake za razvoj proizvoda, navodi Lalovac.
Saborski zastupnik HDZ-a Domagoj Ivan Milošević smatra, pak, da bi rastu izvoza i općenito gospodarskom oporavku pridonijeli stabilan zakonodavni i porezni sustav, dostupnost kapitala i poboljšan pristup tržištima. On kaže da ima investitora koji su zainteresirani za Hrvatsku, ali da ih uz povoljnu investicijsku klimu treba dočekati i kvalitetan javni sektor. Po njegovu mišljenju, sadašnja Vlada pokazala je da ne može osigurati takve uvjete.
Predsjednik Hrvatskih izvoznika Darinko Bago kaže kako je točno da izvoz raste, ali poput Borisa Cote upozorava na potrebu proizvodnje robe visoke složenosti i veće dodane vrijednosti. Prema rezultatima ankete koje je predstavio, izvoznici očekuju povoljnije kredite za investicije i obrtna sredstva. Posebno je pohvalio HBOR kao banku koja uporno i uspješno prati izvoznike.
Lalovac: razgovori o rebalansu gotovi ovaj tjedan
Nakon skupa ministar Lalovac rekao je novinarima da bi rebalans proračuna trebao bi biti definiran ovoga tjedna, tijekom kojeg bi trebale završiti konzultacije s ministrima, potpredsjednicima Vlade i premijerom.
"Još danas i sutra razgovarat ću s ministrima, a onda i s premijerom tako da će javnost o rebalansu biti obaviještena početkom sljedećeg tjedna", izjavio je Lalovac novinarima nakon skupa udruge Hrvatskih izvoznika o perspektivama izvoza u 2015. godini.
Na pitanje kako se moglo dopustiti da se u proračunu ne isplaniraju sredstva za plaće prosvjetnih djelatnika i policije za prosinac, odgovorio je da je "svaki ministar odgovoran za svoje limite". Dodao je kako vjerojatno nisu ostvarene "određene uštede" pa će se u sljedećoj godini ponovno morati otvoriti pitanje ušteda na rashodnoj strani proračuna.
Istaknuo je da će sve plaće i mirovine biti isplaćene do kraja godine i da će se manjak na poziciji za plaće pokušati nadoknaditi iz drugih izvora.
Lalovac napominje i da je tako govorio i prije dva tjedna te mu stoga nije posve jasna izjava ministra obrazovanja, znanosti i sporta Vedrana Mornara, da mu nedostaje sredstava za plaće.
Upitan za stav o izlasku zdravstva iz državne riznice, Lalovac je kazao da će danas i sutra o tome razgovarati s potpredsjednicima Vlade te da želi jasnu sliku o učinku te mjere na zdravstvo i proračun, odnosno kako će utjecati na proračunski deficit i koji su rizici izdvajanja 20 milijardi kuna u poslovnu banku.
Kaže da osobno nema ništa protiv izdvajanja, ako se pokaže da je to strukturna reforma, ali da tehničko izdvajanje iz riznice to nije.
"Mora se znati efekt na proračun", rekao je Lalovac, najavljujući nastavak razgovora s ministrom zdravlja Sinišom Vargom.
Na pitanje kad će država izdati novu obveznicu, najavio je da će se vrlo brzo znati ide li se na domaće ili strano tržište s novim izdanjem, te da će svakako biti uključeni hrvatski građani.
Odgovarajući na pitanje mogu li građani veće plaće očekivati već u prosincu, Lalovac je rekao da to ovisi o rebalansu te da bi tako moglo biti ako proračun dobije zeleno svjetlo užeg kabineta Vlade.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu