Rast temeljen na inovacijama i znanju uspjeh je kakvom trebamo stremiti, poručeno je u srijedu sa završne konferencije projekta pod nazivom Jačanje sustava upravljanja znanjem i komercijalizacijom istraživanja Instituta Ruđer Bošković (IRB), održane u predstavništvu Europske komisije (EK) u Zagrebu. Riječ je o projektu vrijednom više od 440 tisuća eura, sufinanciranom u okviru Prijelaznoga instrumenta EU za Hrvatsku koji je za IRB provodila konzultantska tvrtka iz Zagreba Mreža znanja.
“Za cilj smo postavili dvosmjernu i bolju komunikaciju između akademskog sloja i gospodarstva u kojoj će intelektualni kapital imati posebno mjesto”, kazao je ravnatelj IRB-a David Matthew Smith. Dodao je i da Europska unija u odnosu na druge dijelove svijeta može poraditi na vlastitoj tehnološkoj i inovacijskoj konkurenciji, dok je u pojedinim zemljama unutar nje taj raskol još osjetniji.
Navedeno je potvrdio i direktor Mreže znanja Domagoj Račić dodavši i da se razvoj postiže prihvaćanjem dobrih praksi te primjera u kojima drugi nešto rade bolje od nas. Stoga su neke od važnijih aktivnosti unutar ovog projekta uključivale redefiniranje organizacije i modela upravljanja, i to s naglaskom na transferu znanja i komercijalizaciju rezultata istraživanja IRB-a prema gospodarstvu.
U sklopu toga, predloženi su novi modeli suradnje s realnim sektorom i to u skladu s najboljim praksama, a provedena je i obuka zaposlenika IRB-a, kao i ključnih dionika. Budućnosti i razvoju inovativnih proizvoda, tehnologija i usluga u posljednjih se 20 mjeseci na IRB-u približilo i susretima predstavnika različitih industrija i znanstvenika te posjetima međunarodnim konferencijama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu