Hrvatski laburisti poslali su priopćenje u kojem su izvijestili kako je Klub laburista predložio smanjenje plaća svih državnih dužnosnika za 21 posto. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Klub laburista danas je u saborsku proceduru uputio prijedlog izmjene Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika kojima predlaže da se plaće svih državnih dužnosnika smanje za 21 posto.
Nepovoljna gospodarska kretanja i fiskalna kriza nedavno su potakle Vladu RH da donese niz uredbi o smanjenju plaća zaposlenih u državnim i javnim službama, smanjivši svim zaposlenima koeficijent za izračun visine plaće za 3 posto. Važno je naglasiti da u ovom „rezanju“ plaća Vlada nije načinila razliku između državnog službenika s minimalnim primanjima i državnog dužnosnika čija primanja višestruko premašuju hrvatski prosjek, već je isti postotak smanjenja odlučila primijeniti na sve zaposlene u državnoj i javnoj službi. Tako je zacrtana brojka od 3 posto primijenjena jednako i na primanja domara u nekoj osnovnoj školi, kao i na primanja predsjednika Vlade ili ministra.
Obzirom na aktualnu gospodarsku situaciju koju dobro opisuje podatak da je u Hrvatskoj trenutačno čak 1,383 milijuna građana siromašno ili im prijeti socijalna isključenost, što iznosi čak 32,7% od ukupnog broja stanovnika, smatramo da je nužno poduzeti zakonske mjere kako bi se umanjila dohodovna nejednakost između većine hrvatskih građana i državnih dužnosnika.
Očekujemo da će nas opet prozvati populistima, pa sukladno tome podsjećamo:
- Dragutin Lesar 2005. godine u Hrvatskom je saboru predložio ukidanje povlaštenih mirovina političkim elitama. Taj je prijedlog nazvan populističkim, sve dok ga nije predložila Vlada.
- 2012. godine Hrvatski laburisti predložili smo ukidanje povlaštene mirovine Predsjedniku republike. Taj je prijedlog nazvan populističkim, sve dok ga nije predložila Vlada.
- 2013. godine predlagali smo da se izbori za EU parlament održe zajedno s lokalnim izborima zbog veće izlaznosti i veće participacije građana. Taj je prijedlog nazvan populističkim, a danas se političke elite čude što je na izbore izašlo svega 20 posto građana.
- 2010. i 2012. godine predlagali smo da se smanji broj potpisa potreban za referendum, kao i da se ukine prohibitivna klauzula za lokalni referendum (da lokalni referendum uspije, potreban je izlazak 50 posto građana). I taj prijedlog nazvan je populističkim, a nedavni slučaj neuspjelog lokalnog referenduma u Čabru pokazuje, da je gotovo nemoguće da građani particiriraju u donošenju odluka.
Zato smatramo da u Hrvatskoj političke elite provode demokratski politički elitizam, u kojem su samo parlamentarna većina i izvršna vlast u pravu, a svi ostali, pa i građani, isključeni su iz procesa odlučivanja.
Pozivamo Hrvatski sabor da prihvaćanjem ovog zakonskog prijedloga pokaže razumijevanje za očajan socijalni trenutak u Republici Hrvatskoj i položaj u kojem se nalazi većina građana Republike Hrvatske. Bili krivi ili ne, za tu smo situaciju svi odgovorni i svi bismo trebali snositi i izravne posljedice onoga što smo odlučivali ili propustili odlučiti."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu