Ministar financija Zdravko Marić nije opozvan jer je oporba za tu inicijativu pridobila 75 glasova ili jedan premalo, predsjednik Sabora Božo Petrov također nije opozvan, ali zato što je tu točku preduhitrio ostavkom, a pitanje saborske većine i dalje je bez odgovora. Ukratko, kriza vlasti tek će se rasplesti. Tako bi se najkraće mogao opisati još jedan veoma turbulentan dan u Saboru ispresijecan stankama i taktičkim igrama ključnih aktera.
Iako je još jučer poslije podne, nakon ostavke šefa Sabora, bilo proceduralnog natezanja u kojemu je opozicija inzistirala na testiranju saborske većine, čini se da je Vlada Andreja Plenkovića ipak ishodila timeout i kupila vrijeme do poslije lokalnih izbora za pokušaj preslagivanja s novim partnerima ili podrškom manjinskoj vladi. To, međutim, još uvijek ne znači i da novih prijevremenih izbora neće biti. A malo vjerojatnim zasad se čini i da će mnogo jasniju sliku u tom smislu dati i za danas najavljeni razgovori parlamentarnih stranaka s predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović na Pantovčaku. Premijer Plenković dobio je jučerašnju rundu i to je jasno naglasio. "Prikupljanje 76 potpisa za izglasavanje nepovjerenja ministru financija bilo je na onima koji su inicijativu pokrenuli. Oni u tome nisu uspjeli. Oni su danas doživjeli politički poraz", rekao je još jednom ponavljajući kako se cijela ta inicijativa i rasprava temeljila na političkim pamfletima i fabriciranim argumentima.
75 glasova
bilo je za opoziv Marića, jedan premalo
"Svjedočili smo pokušaju destabilizacije hrvatskih institucija i Vlade odnosno njezina rada", rekao je ističući kako se rad očituje u nizu ekonomskih pokazatelja, od rasta BDP-a i zaposlenosti do pada javnog duga i deficita, ali i konkretnim potezima važnim za nastavak takvih trendova, kao što je pitanje graničnih kontrola uoči turističke sezone ili pak reakcije na krizu Agrokora donošenjem zakona kojim je "spriječen tsunami koji je prijetio hrvatskom gospodarskom sustavu". Dodao je kako saborska većina jučer nije bila tema, ali da je HDZ spreman za bilo koje izbore "već danas popodne". Ipak, prvo bi pokušali razgovarati o mogućem novom savezu s nekom od ostalih parlamentarnih stranaka. Istodobno, 'mostovci' se nisu osjetili prozvanima u ocjeni da su, kao dio skupine koja je preko ministra Marića pokušala srušiti Vladu, doživjeli politički poraz.
I nakon zadnjih manevara u saboru, zadržali su borbenost i zaključili da je, kako je rekao Nikola Grmoja, "ovo najveća pobjeda Mosta". Premda govoriti o pobjedi nakon neuspješna opoziva, a u slučaju Mosta i nakon ne baš dragovoljnog odstupanja Petrova, ne zvuči uvjerljivo, dio analitičara ne bi govorio ni o apsolutnom porazu 'mostovaca'. Daleko većim gubitnikom u svakom slučaju smatraju SDP. Taj dojam svakako nije umanjio predsjednik te stranke Davor Bernardić koji je nakon neuspjela opoziva Marića uporno zazivao Plenkovićevu ostavku, iako to nije bilo glasovanje u kojemu je nešto dokazivala Vlada već opozicija. "Vlada je pokazala da nema većinu, očekujem da Plenković da ostavku i da idemo na nove izbore", poručio je Bernardić.
Plenković
Svjedočili smo pokušaju destabilizacije hrvatskih institucija i Vlade.
Doduše, još jučer i HNS-ov je Ivan Vrdoljak najavljivao novu inicijativu, ovaj put interpelaciju o radu Vlade, ali barem prema stanju stvari u četvrtak popodne, i to će pričekati da se obave lokalni izbori. Kako se u dosadašnjim križaljkama računalo da bi upravo HNS mogao biti najizgledniji sugovornik u razgovorima o preslagivanju, tako se s posebnom pažnjom prate upravo Vrdoljakovi istupi, a oni zasad vuku na to da HNS i dalje pokušava sjediti na više stolaca. Dio analitičara objašnjenje za to ponajprije vidi u lokalnim izborima na kojima HNS u više važnih izbornih jedinica – među ostalim, u Zagrebu – igra zajedno sa SDP-om. Taj savez ionako nije idiličan, a Vrdoljaku nikako nije u interesu narušavati i unutarstranačku atmosferu bilo kakvim signalom da bi mogao otežati kampanju, primjerice, Anki Mrak Taritaš.
S druge strane, i opcija preslagivanja saborske većine 'u hodu' teško bi donijela stabilniju većinu, pogotovo ima li se u vidu da se dio HDZ-ovaca koji je otvoreno najavio da ne bi podržao savez s HNS-om. Zbog svega mnogi i dalje smatraju da bi bolje bilo presjeći stvari i nadati se da će novi izbori iznjedriti mogućnost neke prirodnije i konstruktivnije koalicije. Ali, politički kalkulatori imaju sve više varijabli i sve su manje predvidivi, smatra sve više analitičara političke scene. Među njima je i Ivan Relković koji smatra da je za izbore najspremniji HDZ, ali ističe i rastući potencijal nezavisnih lista, odnosno njihova umrežavanja, što bi mogli potvrditi već lokalni izbori. A proteklih nekoliko dana i tjedana potvrdilo je i da se pomiču granice političke (ne)korektnosti, sviđalo se to kome ili ne. Kako bilo, sjednica Sabora trebala bi biti zaključena danas, a nastavak bi trebao uslijediti nakon održanih lokalnih izbora. Nakon toga vidjet će se s kojim će imenima novih ministara izaći vlada te slijede li brzo i novi parlamentarni izbori.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Maras i Grmoja su mi narodski rečeno dop….. svojim nastupima u Saboru.
Uključite se u raspravu