Predstavnici veledrogerija, koji od države potražuju ukupno 2,5 milijarde kuna za isporučene lijekove i medicinski materijal bolnicama, sastali su se u srijedu s ministrom zdravstva Milanom Kujundžićem, a nakon sastanka obje su strane izjavile da se traži brzo rješenje za podmirenje dijela duga, o čemu su započeli intenzivni razgovori u Vladi.
"Sinoć sam razgovarao u Vladi s premijerom i ministrom financija i još nekim ministrima, koji su pokazali razumijevanje. Sastajemo se opet danas i nastavit ćemo razgovor o tome koliko možemo naći sredstava za, kako smo je nazvali, akciju gašenja požara u veledrogerijama, odnosno dugovima u zdravstvu", rekao je Kujundžić nakon razgovora s predstavnicima Udruženja veledrogerija.
Podmirenje dugova omogućilo bi niže cijene lijekova
Upitan razmišlja li se pritom o značajnijoj financijskoj sanaciji sustava, Kujundžić je odgovorio kako o tome u ovom trenutku nisu razgovarali. Smatra, međutim, da bi bilo dobro kad bi se to dogodilo jer bi podmirenje svih dugova omogućilo razgovore s veledrogerijama o nižim cijenama lijekova, što bi pojeftinilo zdravstveni sustav.
Izrazio je zahvalnost predstavnicima veledrogerija jer su pokazali razumijevanje za financijske poteškoće pa nitko od pacijenata neće ostati bez lijeka, neovisno o teškoćama. "O brojevima i mogućnostima ćemo razgovarati. Svjesni su i oni i mi da zdravstvo košta, da u ovom trenutku nema dovoljne količine novca kojima možemo plaćati ovako visoku razinu medicine i da kao narod moramo tražiti konsenzus i rješenje, s jedne strane u racionalizaciji, a s druge u povećanju iznosa kojim ćemo zadržati visoku kvalitetu zdravstvenog sustava", rekao je Kujundžić.
Predsjednik Udruženja veledrogerija Jasminko Herceg izjavio je da očekuju brzo rješenje. "Veledrogerije bi u ovom trenutku kratkoročno zadovoljila financijska injekcija od 500 milijuna kuna, a za dugoročno rješenje potrebna je temeljita reforma zdravstvenog sustava, no to nije u domeni veledrogerija… Imamo uvjerenja ministra Kujundžića da će na užem kabinetu Vlade danas to biti jedna od glavnih tema. Imamo dogovor da se čujemo za sedam dana i očekujemo vrlo brzo rješenje", rekao je Herceg.
Veledrogerije financiraju hrvatski zdravstveni sustav
Veledrogerije trenutno financiraju hrvatski zdravstveni sustav i rade težak i odgovoran posao za hrvatske pacijente, kaže Herceg koji je zadovoljan što se otvoreno razgovaralo o stvarnom stanju duga hrvatskih bolnica prema veledrogerijama. Ukupni dug iznosi 2,5 milijarde kuna, a najveći je problem što kod pojedinih bolnica isplata duga kasni od 700 do 900 dana.
Prema podacima Udruženja veledrogerija , pojedine bolnice, poput vinkovačke, imaju neplaćeni dug za lijekove i potrošni medicinskih materijal star i 900 dana, dok bolnice u Sisku, Vukovaru i Dubrovniku duguju više od 800 dana. Među kliničkim bolnicama najgori platiša je KBC Osijek, gdje nepodmireni dug doseže 634 dana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Da nema veledrogerija koje drže bolnice, sustav bi odavno otišao u…..
One su tampon – između industrije i potrošača….. no, i sami posustaju …jer ne mogu
podnijeti kreditiranje ……
Problem zdrastva je taj- što u politici vladaju liječnici i ostala zdravstvena struka. Oni drže
samo svoje osobne interese….ne zanima ih apsolutno- ništa drugo…… niti zdrava ekonomija , koja
u brojkama govori – da imamo apsurdne stvari …koje se ne mijenjaju….i zbog kojih
je zdravstvo stalno u dugovima..
Pa, plaća farmaceuta / rekordan neto koji je dobio / je 18.000,00 kuna..? / dežurstva +slobodni plaćeni dani…..?
Šta prodaje po noći…-.prezervative, viagru…čepiće a temperaturu…?
Nikad nitko nije iz HZZO-a tražio ISPISI PROMETA S ARTIKLIMA PO NOĆI, da vide šta plaćaju
toliki basnoslovni novac….
zašto ne eliminirati veledrogerije iz sustava te osnovati centralnu agenciju za nabavu i kupovati direkt od proizvodača lijekove i repromaterijal
Njihov posao je ionako samo čisti middlemen koji posluje 90% sa jednim jedinim kupcem – HZZO
Kako kažu ameri – cut the middlemen…
Zato sto bi ta drzavna agancija bila skuplja nego sve veledrogerije zajedno. I svake godine politicari bi ubacili nove uhljebe unutra.
Sto amarikanci nisu rezali rezali veledrogerije?
1000,00 kuna za noć ……………..!
Djelatnica , koja je prija radila u Virovitici, kaže- da su za svaku noć dežurstva dobivali 1000,00 kuna
više, a za praznike…x / uvećanje 300 %/
Da li Vam je jasno – ZAŠTO SE TUKU za dežurstva u Gradskim ljekarnama ZAGREB?
Zašto se svađaju i imaju SPECIJALNE RASPOREDE sa uključenim vanjskim djelatnicima,
u županijskim ljekarnama….?
Zašto se pojavljuje error …kad želiš izlistati izvješća županijskih ljekarni?
Sva dežurstva plaća H Z Z O.
zašto ne eliminirati veledrogerije iz sustava te osnovati centralnu agenciju za nabavu i kupovati direkt od proizvodača lijekove i repromaterijal
Njihov posao je ionako samo čisti middlemen koji posluje 90% sa jednim jedinim kupcem – HZZO
Kako kažu ameri – cut the middlemen…
Uključite se u raspravu