Vlasnici Studenca i službeno su potvrdili namjeru skore provedbe javne ponude (IPO) i dvojnog uvrštenja dionica krovnog društva Studenac Group S.A. na Varšavskoj i Zagrebačkoj burzi.
Prema najavi planirane operacije, ona uključuje izdavanje novih dionica, kao i prodaju postojećih. Kako se navodi, u sklopu ponude s emitiranjem novih dionica predviđa bruto priljev od okvirno 80 milijuna eura.
Uz financiranje daljnjeg dinamičnog rasta poslovanja, što podrazumijeva i potencijalne nove akvizicije te širenje mreže trgovina, svježi kapital poslužio bi i za smanjenje zaduženosti mjerene omjerom (prilagođenog) neto duga i operativne dobiti (EBITDA).
No, u kojoj mjeri će javnom ponudom biti obuhvaćene dionice postojećih vlasnika, odnosno koliki dio vlasništva na taj način planiraju prodati postojeći dioničari, zasad nije poznato.
Testiranje raspoloženja
Što će u tom smislu odlučiti glavni među njima, a to je poljska investicijska kompanija Enterprise Investors čiji fond (PEF VIII) drži više od 90 posto Studenac Groupa kao krovnog društva kapitalne grupe Studenac čije je sjedište u Luksemburgu, saznat će se s objavom Prospekta i pratećeg Poziva na upis dionica, dokumenata koji koji sadrže sve ključne informacije i uvjete IPO-a odnosno upisa.
Računa se da bi luksemburški pandan Hanfi uskoro trebao odobriti Prospekt. Dakle, ubrzo će se vidjeti koji su ukupni razmjeri planiranog IPO-a te s kakvim vrednovanjem kompanije se ide u tu operaciju, odnosno koliko se okvirno vlasništva u konačnici planira prepustiti novim investitorima.
Kompanija i njezini savjetnici testiraju raspoloženje potencijalnih ulagatelja već neko vrijeme, a gabariti javne ponude dat će i naznake povratnih informacija u pogledu cjenovnih očekivanja interesenata i prodavatelja.
S obzirom na to da su nešto ranije vlasnici Studenca bili inicirali proces moguće izravne prodaje svog udjela strateškom ili financijskom investitoru, očito je da su tada raskorak očekivanja i vrednovanja maloprodajnog biznisa Studenca ocijenili prevelikim. Kroz javnu ponudu i burzovno listanje cilja se na širi krug ulagatelja različitih investicijskih profila, a za PE fond koji je proteklih šest godina većinski vlasnik to znači postupn(ij)u izlaznu strategiju.
Javna ponuda dionica bit će usmjerena prema malim ulagateljima (do 10% dionica u ponudi) i institucionalnim ulagateljima u RH i Poljskoj, kao i kvalificiranim institucionalnim kupcima u SAD-u te odabranim međunarodnim institucionalnim ulagateljima u određenim drugim jurisdikcijama, ističe se u priopćenju Studenca.
Michał Seńczuk, predsjednik Uprave Studenca, povodom najavljenog uvrštenja rekao je kako je “uvjeren da će dokazani poslovni model Studenca, kojeg potvrđuju snažni financijski rezultati sa značajnim rastom prihoda i postignućima u posljednjih nekoliko godina, uspjeti privući interes potencijalnih investitora”.
U kompaniji podsjećaju i da je od 2018. Studenac od regionalnog trgovca prerastao u najveći maloprodajni lanac po broju trgovina; mrežu (uglavnom manji formati tzv. dućana-susjeda) je više nego utrostručio i danas ona broji više od 1400 trgovina diljem RH, a ljetos je napravljen i iskorak na tržište Slovenije (lanac Kea). Uz nastavak organskog rasta otvaranjem novih trgovina, i dalje se planiraju i preuzimanja drugih tržišnih igrača u Hrvatskoj i Sloveniji, a do kraja 2028. plan je dosegnuti 3400 trgovina u mreži.
Ulagači prate više godina
Sredstva od izdavanja novih dionica dijelom bi trebala poslužiti upravo tome, dok bi dio trebao biti u funkciji jačanje financijskog profila Društva. Nakon što su lani prihodi od prodaje povećani za trećinu, na 668 milijuna eura, a operativna dobit povećana s nepunih 44 na gotovo 66 milijuna eura, prošla je godina zaključena smanjenjem omjera (prilagođenog) neto duga i EBITDA-e na 4,2x, a ove godine je pao i ispod četiri.
Neki to pripisuju i dodatnim naporima potaknutim planovima vezanim uz prodaju/ponudu dionica. Investitori zato u pravilu promatraju višegodišnje pokazatelje, a u javnim ponudama se u smislu vrednovanja obično rade i usporedbe s referentnim sektorskim multiplikatorima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu