Trgovina krivotvorenom robom i piratskim kopijama zadaje sve više problema malim i srednjim poduzećima u EU, ugrožavajući njihov opstanak, upozorili su ured za intelektualno vlasništvo EUIPO i Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Kršenje prava intelektualnog vlasništva smanjuje izglede za preživljavanje manjih i srednjih tvrtki za 34 posto, prema studiji EUIPO-a i OECD-a.
Poduzeća često nemaju dovoljno kapaciteta za poduzimanje pravnih koraka protiv krivotvoritelja, a pad prodaje, narušeni ugled i gubitak konkurentske prednosti mogu ih dovesti na rub propasti, pokazalo je istraživanje.
Najviše trpe proizvođači električnih strojeva i elektronike, odjeće i modnih dodataka, parfema i kozmetike, zatim igračaka i igara, utvrdili su EUIPO i OECD, dodavši da većina tih krivotvorenih proizvoda stiže poštom iz Kine i Hong Konga.
Krivotvorine su često lošije kvalitete i predstavljaju rizik za zdravlje i sigurnost potrošača, napomenuo je EUIPO. Oko 15 posto malih i srednjih poduzeća navelo je u istraživanju da su prekršena njihova prava intelektualnog vlasništva, odosno njih 20 posto u kategoriji inovativnih tvrtki.
Značajan broj povreda prava ostaje neprijavljen, pri čemu 40 posto malih i srednjih poduzeća ne prati tržišta krivotvorenih proizvoda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu