Kreirana i aplikacija za prijevoz djece ‘kad roditelji ne stignu’

Autor: Domagoj Puljizović , 30. listopad 2024. u 13:17
Luka Savić i Marko Robić predstavili su NanoWeaver, uređaj za pokrivanje bubuljica, akni, tetovaža, ožiljaka i ozljeda nakon operacije/R. Anić/PIXSELL

Mladi poduzetnici predstavili inovativna rješenja za naprednije društvo.

Prijenosni uređaj za elektroispredanje koji u nekoliko sekundi stvara umjetnu kožu te sigurna aplikacija za prijevoz djece kada ih roditelji zatrpani obvezama ne stignu odvesti na sportski trening ili pak solfeggio, samo su neka od inovativnih poduzetničkih rješenja koje su natjecatelji-poduzetnici predstavili na završnici međunarodnog natjecanja u inovacijama i poduzetništvu Eureka (IIEC 2024) u organizaciji Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta (ZŠEM) i Eureka International Groupa.

“Natjecali smo se u području digitalnih tehnologija u kojemu je konkurencija bila najjača. S kolegama Matejem Vukićem i Amerom Nakićem radio sam na ideji šest mjeseci, a cilj nam je bio razviti prototip aplikacije za prijevoz djece kada ih roditelji zbog obveza nisu u mogućnosti voziti na različite aktivnosti. Pružali bismo uslugu putem aplikacije u suradnji s našim provjerenim i ovjerenim partnerima. Cijena usluge u prosjeku bi iznosila 9 eura”, pojasnio je finalist Karlo Premužak iz startupa Pickid.

Svakom po 15 minuta
Za prvu nagradu od 10.000, drugu od 5000, odnosno treću od 2500 eura, stotinu studenata i pokretača startupova u okviru ovogodišnjeg IIEC-a razradilo je projekte u 7 ključnih industrijskih područja: nove energije, napredni materijali, inteligentna proizvodnja, biomedicina i agrotehnologije te maritimna industrija.

U sedam ključnih industrijskih područja

Stotinu studenata i pokretača startupova razradilo je projekte u okviru ovogodišnjeg IIEC-a.

Novčane nagrade za finaliste osigurao je George Georgiou, izvršni direktor Eureka International Groupa, međunarodne kompanije sa sjedištem u Melbourneu koja ulaže u razvoj startupa te srednjih i malih poduzeća.

Cilj natjecanja bio je potaknuti tehnološki razvoj, održiva rješenja i inovacije koje mogu pozitivno utjecati na društvo i gospodarstvo, istaknuli su organizatori događanja.

Finalisti su imali 15 minuta kako bi uvjerili deveteročlani žiri da je njihov projekt pobjednički. Jedan od njih bio je i NanoWeaver, uređaj za pokrivanje bubuljica, akni, tetovaža, ožiljaka i ozljeda nakon operacije, a iza kojeg stoji finalist-poduzetnik Luka Savić. “Može se koristiti instantno. Uređaj ‘na klik’ stvara nanokožu, na primjer, na ruci.

Za stvaranje nanosloja umjetne kože potrebno mu je nekoliko sekundi. Nakon primjene može se skinuti sasvim lako. Željeli bismo da naš proizvod nađe primjenu u industriji kozmetike i filmskoj industriji. Kozmetička sredstva mogu se staviti preko nanosloja ili ispod njega.

Na ideju za proizvod došao sam u vrijeme kad sam tri godine radio za Sveučilište u Oxfordu na bioligamentima za ljude. Ondje sam se upoznao s elektroispredanjem i napravio bioligament za čovjeka za prednje križne ligamente. Po povratku u Hrvatsku, htio sam inače velike uređaje toga tipa smanjiti, pretvoriti u portabilne. Sada ga pokusavam plasirati na tržište”, istaknuo je Savić.

Nagrade vjetar u leđa
Prijavili su se poduzetnici iz cijelog svijeta, od Australije, Azije pa do Europe i Afrike. U finalu je bilo 17 timova, od čega deset njih iz Hrvatske.

“Svi su bili izvrsni, heterogeni, od onih s doktoratima iz kemije, fizike i računalnih znanosti pa do mlađih poduzetnika koji su tek na početku svog studijskog putovanja, no koji su svoje odlične ideje uspjeli uvjerljivo prezentirati stručnom žiriju kako bi ušli u finale.

Većina natjecatelja nikada nije sudjelovala na inovacijskom i poduzetničkom natjecanju ove vrste. Novčane nagrade bit će im vjetar u leđa te mogućnost da se približe budućim investitorima i razviju projekte u punom smislu”, rekao je Mato Njavro, dekan ZŠEM-a.

Komentirajte prvi

New Report

Close