Za daljnji razvitak kožarsko-prerađivačke industrije nužan je njen prelazak s doradnih i uslužnih poslova na cjelovite poslove i vlastite kolekcije s prepoznatljivim markama, daljnja ulaganja u modernizaciju te udruživanje i povezivanje u klastere, istaknuto je na prvom regionalnom skupu "Stanje i perspektive kožarsko-prerađivačke industrije" u organizaciji Hrvatskog društva kožara i obućara (HDKO) i časopisa Suvremena trgovina.
Usavršavanje proizvodnje, tehnološki razvoj, redefiniranje strategije kožarsko-obućarske industrije važno je za branšu, a nužna je i regionalna suradnja, rekao je predsjednik Hrvatskog društva kožara i obućara (HDKO) Božidar Ledinko na skupu kojega su organizirali HDKO i časopis Suvremena trgovina i koji je okupio predstavnike iz Hrvatske, Albanije, BiH, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.
Ledinko je istaknuo da su klasteri, kao oblik udruživanja i povezivanja, važni jer olakšavaju prodor na inozemna tržišta.
I potpredsjednica HGK za gospodarstvo, međunarodne i EU poslove Vesna Trnokop Tanta smatra da su klasteri put koji može ojačati konkurentnost ovog sektora.
Navela je i kako su proizvodni kapaciteti u obućarstvu veliki te kako su tvrtke tehnološki sposobne proizvoditi modnu, zaštitnu, medicinsku i obuću za specijalne namjene.
Kožarsko-prerađivačka industrija ima perspektivu, o čemu govori i podatak da 81 posto prihoda realizira u izvozu, kazala je Trnokop Tanta.
Zamjenik ministra gospodarstva Alen Liverić je istaknuo kako je kožarsko-prerađivačka industrija važna za cjelokupno gospodarstvo, kako je to sektor koji ima dugu tradiciju, iskustvo, znanje.
Na državi je da stvori zakonodavni okvir kako bi se tvrtkama olakšalo poslovanje i pomoglo u jačanju konkurentnosti, kaže Liverić i napominje da je pri kraju izrada industrijske strategije za razdoblje 2014. do 2020. čija bi radna verzija trebala biti predstavljena početkom iduće godine.
Na skupu je istaknuto kako ohrabruje činjenica da su domaći proizvođači spremni uhvatiti se u koštac s ozbiljnom konkurencijom i vlastitim kvalitetnim proizvodom zauzeti svoje mjesto na tržištu, što je i jedina garancija opstanka te djelatnosti.
Po podacima iznesenim na skupu, kožarsko-prerađivačka industrija u Hrvatskoj zapošljava 8.547 djelatnika, što je 3,88 posto ukupno zaposlenih u prerađivačkoj industriji, a njen je udio u bruto dodanoj vrijednosti prerađivačke industrije 1,16 posto.
U toj je grani u Hrvatskoj registrirano 130 tvrtki, ukupni je prihod kožarsko-prerađivačke industrije u 2012. iznosio tri milijarde kuna, a udio izvoza u ukupnom prihodu je 81 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu