Ministar obrane Ante Kotromanović i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Sven Müller potpisali su danas 260 milijuna kuna vrijedan sporazum o suradnji na projektima iz područja zaštite okoliša i energetske učinkovitosti.
Sporazumom se planira od 2014. do 2020. godine obnova postojećih i gradnja novih vojnih objekata u skladu s niskoenergetskim principima koji predviđaju ugradnju sustava za korištenje obnovljivih izvora energije, ali i izradu projektne dokumentacije i energetsko certificiranje MORH-ovih zgrada.
Radi se o investicijama vrijednim 260 milijuna kuna koje će Fond sufinancirati s 41 milijunom kuna. Njihovom realizacijom ostvarit će se značajne energetske uštede te smanjiti onečišćenje okoliša, što će također pomoći boljoj prilagodbi naših vojnih objekata NATO-vim standardima, jer će oni biti primjeri "zelene gradnje" s međunarodnim certifikatima.
MORH će realizacijom sporazuma uštedjeti značajna proračunska sredstva i postići značajne uštede u energiji i održavanju vojnih objekata kao što su kotlovnice, veliki sustavi i vojarne, te osigurati puno bolje mogućnosti za rad, istaknuo je ministar Kotromanović.
MORH je dosad Fondu predložio sufinanciranje objekata koji se nalaze na devet lokacija – HVU "Petar Zrinski", kompleks na Trgu kralja Petra Krešimira IV, vojarna "Croatia" u Zagrebu, vojarna "Pukovnik Marko Živković" na Plesu, vojarna "Kralj Zvonimir" u Kninu, vojarna "Pukovnik Predrag Matanović" u Petrinji, Vojno vježbalište "Eugen Kvaternik" u Slunju, poligon "Gašinci" u Đakovu i Zrakoplovna baza Zemunik.
Direktor Fonda Sven Müller upozorio je da Hrvatska čak 15 posto BDP-a troši na energente, a 70 posto zgrada još nije obnovljeno, pa tom problemu treba pristupiti s velikom pozornošću.
"MORH je vrlo savjesno prepoznao potrebu i prostor za velike uštede", istaknuo je Müller dodavši kako će se sporazumom ostvariti značajne energetske uštede i značajno smanjiti onečišćenje okoliša.
Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović istaknuo je kako tih 260 milijuna kuna usmjereno i na one koji će prodati i proizvesti stolariju, ulaganje o toplinsku ovojnicu, građevinske obrte i poduzeća.
Takvim projektima štedimo naše resurse i ostvarujemo financijske uštede, ali oni su prvenstveno usmjereni na očuvanje okoliša. Podsjetio je na Agendu EU 20-20-20, da se do 2020. mora smanjiti za 20 posto emisija stakleničkih plinova u odnosu na razinu iz 1990., povećati udio obnovljivih izvora energije za 20 posto i smanjiti ukupna potrošnja energije za 20 posto.
S obzirom da je stanje energetske učinkovitosti objekata u javnom sektoru trenutno loše, ovakvim ulaganjima se ostvaruju vrlo značajne uštede u kratkom razdoblju i smanjuje emisija stakleničkih plinova, istaknuo je Zmajlović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu